Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Dzisiaj rozpoczynamy w „Gazecie Wyborczej” na wroclaw.wyborcza.pl nowy cykl. Przedstawimy w nim wrocławskie centra usług dla biznesu, napiszemy, jak się w nich pracuje, czym się zajmują, kogo szukają do pracy i jakie warunki oferują. To szansa na znalezienie nowej, ciekawej pracy.

Na ten temat rozmawialiśmy już z przedstawicielami dziewięciu firm podczas spotkania w naszej redakcji. Natomiast w listopadzie planujemy otwartą konferencję, podczas której każdy będzie mógł zapoznać się z ofertą firm świadczących usługi dla biznesu i dowiedzieć się, jak tam się pracuje.

Wrocław dla biznesu

W Polsce jest już ponad tysiąc takich centrów, które zatrudniają 244 tys. osób. A to dane z pierwszego kwartału, więc pewnie już nieaktualne, ponieważ branża bardzo szybko się rozwija. A w tej branży Wrocław jest w czołówce miast – więcej centrów usług dla biznesu mają tylko Kraków i Warszawa.

We Wrocławiu co chwilę pojawiają się informacje o kolejnych biurowcach przeznaczanych pod takie centra. Na przykład Nokia przy ul. Na Ostatnim Groszu najpierw wynajęła dużą część West Gate, a potem zarezerwowała prawie całą powierzchnię w budowanym obok przez tego samego inwestora West Link.

Wrocławskie biura firmy NokiaWrocławskie biura firmy Nokia Fot. Mat. firmy Nokia

Obcy język nie zawsze wystarczy

Szybki rozwój oznacza, że firmy poszukują nowych pracowników. Utarło się przekonanie, że wystarczy dobra znajomość języka obcego – zwłaszcza mało popularnego, albo kilku – by dostać pracę. Rzeczywiście część firm na początku szkoli pracowników, a poszukiwane są osoby np. ze znajomością języka niderlandzkiego, szwedzkiego czy norweskiego.

CZYTAJ TAKŻE: Oto najlepsze schroniska w Polsce. Zobacz, gdzie warto pojechać

Czasem jednak, zwłaszcza w centrach badawczo-rozwojowych i informatycznych, konieczna jest specjalistyczna wiedza. One chętnie przyjmują więc np. absolwentów Politechniki Wrocławskiej – praca czeka na absolwentów prawie wszystkich wydziałów. Ale poszukiwani są także księgowi, bowiem takie usługi również są świadczone dla biznesu.

– Choć u nas zdarzyło się, że zatrudniliśmy socjologa do działu IT. Jest teraz jednym z najlepszych pracowników – zastrzega Tomasz Konieczny, dyrektor Centrum Nowych Technologii w MPWiK.

– My zatrudniliśmy historyka – dodaje Michał Zontek z Unit4, firmy informatycznej.

Nokia zaś poszukuje na przykład specjalistów znających języki programowania i testerów. Łatwiej też znaleźć pracę osobom znającym język niemiecki i francuski niż hiszpański. – Z pracownikami ze znajomością hiszpańskiego nie ma problemu, ponieważ wielu mieszkańców tego kraju przyjechało do Wrocławia – tłumaczy Michał Zontek.

W wielu centrach usług dla biznesu pracownicy na co dzień posługują się językiem angielskim, ponieważ są w nich zatrudnione osoby niemal z całego świata, na przykład z Turcji, Szwecji, Portugalii, Brazylii, Indii, Anglii, Szwajcarii, Niemiec i Włoch. W firmie UBS (w centrach we Wrocławiu i Krakowie) doliczono się pracowników aż z 43 krajów.

Szansa na rozwój

– Sami doszkalamy pracowników, również inżynierów – deklarowali podczas spotkania w redakcji przedstawiciele firm świadczących usługi dla biznesu. – Czasem przygotowanie nowej osoby do pracy trwa kilka miesięcy.

Zachęcali także młodych ludzi, by wybierając miejsce pracy, nie kierowali się wyłącznie wysokością pensji i atrakcyjnością świadczeń socjalnych.

CZYTAJ TAKŻE: Poznaj ich! Oto 30 najbardziej kreatywnych wrocławian [SYLWETKI]

– Zresztą często w różnych firmach są one bardzo podobne – tłumaczyli uczestnicy spotkania. – Trzeba więc przede wszystkim przedstawić mnogość projektów, możliwości, jakie stoją przed młodymi ludźmi we Wrocławiu. Niech dowiedzą się, jak mogą się odnaleźć w pracy, jaką mają ścieżkę rozwoju, gdzie mogą znaleźć się docelowo. Dzięki temu każdy wybierze coś dla siebie.

Nasi goście byli zgodni, że swoją przyszłość, karierę warto związać z Wrocławiem: – Można tu znaleźć fajną, rozwojową pracę. Ale także balans między pracą a życiem prywatnym.

Za tydzień napiszemy, jakie są rodzaje centrów dla biznesu, czym się różnią i które znajdziecie we Wrocławiu.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.