Wrocławianie znów stanęli w obronie Sądu Najwyższego. O 21 rozpoczęło się zgromadzenie pod sądem na Podwalu. Stawili się na nim m.in. Józef Pinior, Sławomir Najnigier czy Aleksander Gleichgewicht. Razem z nimi około tysiąc osób.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Uczestnicy wydarzenia zapalili pod sądem świeczki, a następnie w milczeniu przemaszerowali spod sądu na Rynek, gdzie o 21.15 pod Pręgierzem rozpoczęła się demonstracja.

CZYTAJ TEŻ: Łańcuch światła we Wrocławiu. Ponad tysiąc osób pod sądem

- Nie dajmy się omamić panu prezydentowi, że nie podpisze ustawy o Sądzie Najwyższym. To zwykła ściema pana Adriana Budynia - powiedział Robert Wagner związany z SLD i "Wrocławiem dla Demokracji".

TOMASZ PIETRZYK

Małgorzata Lech-Krawczyk z KOD: - Na poprzedniej demonstracji było hasło "jedziesz na wakacje, a tu likwidują demokrację". Chyba w ogóle nie będziemy mogli w tym roku wyjechać na wakacje. PRL-owski prokurator chce nas dzisiaj uczyć moralności - hańba! Musicie zmienić konstytucję, bo boicie się, że kolejnych wyborów już nie wygracie. Ale nie dacie rady!

ZOBACZ RÓWNIEŻ: "Nie damy zawłaszczyć Polski". Protest wrocławian pod pręgierzem

Zgromadzeni przynieśli flagi, m.in. Polski i UE. Widać też banery KOD, partii Razem, OGÓLNOPOLSKIEGO STRAJKU KOBIET oraz inicjatywy "Wrocław dla demokracji".

Prof. Andrzej Wiszniewski: - W imieniu własnym, ale i imieniu wszystkich państwa muszę powiedzieć, że brakuje mi jednego głosu. Nie słyszę głosu hierarchii kościelnej. Dziś częściej niż głos z Watykanu słyszymy głos redemptorysty z Torunia. Milczenie hierarchów jest ze szkodą dla Polski. Ale jest także ze szkodą dla Kościoła. - Gdzie jest Kościół, gdzie jest Kościół? - zakrzyknął tłum.

TOMASZ PIETRZYK

- Są takie chwile w życiu narodu, kiedy waży się, jaki będzie kraj. I dziś jesteśmy w takim momencie - Polska będzie państwem demokratycznym czy dyktaturą? - powiedział Józef Pinior.

Tłum odpowiedział: "Precz z Kaczorem-dyktatorem i Solidarność nasz bronią!". -  Nigdy nas nie złamią. Nie odbiorą nam wolności demokracji i niezależnego sądownictwa. Możemy to sobie tutaj przysiąc - nie poddamy się - dodał Pinior.

Światełka zapłonęły także w innych miastach Dolnego Śląska, m.in. Legnicy i Wałbrzychu.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Ale na tych zdjęciach są byli funkcjonariusze ub i sb znam ich z muzealnej we Wrocławiu z lat 80 tych.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Niestety same inteligenckie twarze i średnia 50+. Ale i tak super, że na tak szybką akcję przyszło tysiąc osób. Szkoda, że młodzi nie czują co się święci i mają "wylane na wszystko" dopóki facebook i internet działa.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  można psioczyć że ludziom się nie chce protestować w obronie wolności, ale co powiecie że co trzeci wyborca wręcz głosuje na rozbiórkę demokracji i wyjście z UE? ci ludzie są wśród nas. to jest straszne
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Tysiąc osób w polmilionowym miescie . Mieście frasyniuka, piniora, zdrojewskiego Bednarz się w grobie przewraca
  @medreal bo mlodzi maja wyebane, wola lans na fejsie i czill na sztucznych plazach, miast zainteresowac sie tym co sie dzieje, w koncu maja kupe czasu bo wakacje, no ale to tez jedna z konsekwencji upadku edukacji i lenistwa intelektualnego mlodego pokolenia, zdziwia sie dopiero jak im granice zamkna a ryanair zawiesi polaczenia... probowalem ostatnio cos w swojej korpo przy kawie zagadac na tematy biezace polityczne... zero odzewu, zadna z osob, wiekszosc w okolicach trzydziestu lat (i raczej mniej niz wiecej) nie podchwycila tematu, za to bylo o nadzerkach, dentystach i wczasach we wloszech, brawo! jest pińcet plus wiec o co ci chodzi stary pierdzielu?
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @medreal No właśnie wymieniłeś największych szkodników tego miasta
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  światełko w każdym oknie , przypomnijcie Sobie lata 80 XX wieku . V
  już oceniałe(a)ś
  0
  0