Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Grupa Volvo to wiodący producent ciężarówek, autobusów, maszyn budowlanych, systemów napędowych do łodzi motorowych i urządzeń przemysłowych. Wrocławski zakład przy Mydlanej to jedna z największych fabryk autobusów Volvo na świecie. Robi kompletne pojazdy turystyczne kursujące na dalekich trasach, międzymiastowe oraz miejskie, także przegubowe. Obecnie oferuje pełną flotę modeli zelektryfikowanych, czyli Volvo 7900 Hybrid, Volvo 7900 Electric Hybrid i w pełni elektryczny Volvo 7900 Electric.

Siła w pracy w zespole

Do obowiązków ślusarzy-spawaczy należą spawanie konstrukcji stalowych zgodnie z dokumentacją, cięcie profili, obsługa narzędzi pomiarowych, szlifowanie, konserwowanie i przygotowanie materiału i komponentów do spawania. Kandydaci powinni mieć wykształcenie zawodowe i aktualne uprawnienia MAG 135 (podstawowe, a najlepiej ponadpodstawowe, firma pokrywa koszty ich odnawiania), minimum dwuletnie doświadczenie, znać obsługę narzędzi i umieć czytać dokumentację techniczną. Ważne są sumienność, dokładność i umiejętność pracy w grupie, szczególnie że niektórzy mając półroczną przerwę sezonową w produkcji autobusów turystycznych trafiają jako monterzy na linię autobusów miejskich.

Miejsce pracy operatorów-ustawiaczy maszyn cyfrowych to centrum laserowe i tamtejszy nowoczesny park maszynowy, składający się z laserów do obróbki blach, rur i pras krawędziowych. Obsługa maszyn CNC i produkcja części zgodnie z wymogami jakościowymi – to ich podstawowe obowiązki. Kandydaci powinni mieć doświadczenie w obsłudze takiego sprzętu, znać i czytać rysunki techniczne i obsługiwać podstawowe narzędzia pomiarowe. Mile widziani są ci, którzy nie boją się wyzwań, są otwarci na zmiany i, jak koledzy wyżej, umieją pracować w zespole.

Od montera do dyrektora

Firma zapewnia podnoszenie kwalifikacji, na przykład uczy operatorów programowania obsługiwanych przez nich maszyn. Po zdobyciu doświadczenia i kursach można zmienić stanowisko z operatora-ustawiacza na operatora-programistę. – Wiąże się to oczywiście z podniesieniem stawki zaszeregowania – mówi Tomasz Stankiewicz, dyrektor do spraw personalnych w Volvo Polska Centrum Przemysłowe.

Volvo zatrudnia na umowę o pracę na pełen etat i wdraża przez szkolenia wewnętrzne. Pracownik otrzymuje dodatkowe benefity, takie jak odnawianie uprawnień spawalniczych, premię miesięczną uzależnioną od wyników firmy, prywatną opiekę zdrowotną i możliwość korzystania z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Na terenie firmy są przychodnia, stołówka i tereny rekreacyjne. – Umożliwiamy nie tylko dokształcanie się, ale też awanse i liderowanie zespołom – mówi Stankiewicz. – Mamy pracowników, którzy zaczynali jako monterzy i awansowali aż do stanowisk kierowniczych i dyrektorskich.

VPS – szybciej, sprawniej, lepiej

Fabryka została w ostatnich latach zmodernizowana, wprowadzono też nowoczesne metody zarządzania produkcją i organizacją pracy takie, jak VPS. To Volvo Production System – zwiększa efektywność produkcji, podnosi jakość produktów i doskonali sposoby pracy w obszarze produkcyjnym i biurach.

Bazuje m.in. na 5S, narzędziu, które służy stworzeniu i utrzymaniu zorganizowanego, bezpiecznego stanowiska pracy w połączeniu z większą produktywnością. Kolejna rzecz to Kaizen, japońska filozofia biznesowa ustawicznego polepszania, poprawiania procesu zarządzania i produkcji. Skraca procesy, poprawia jakość, dostosowuje elementy systemu, tworzy kryteria oceny i nagradzania, redukuje koszty. Inny element to TPM (Total Productive Maintenance) – całkowite produktywne utrzymanie ruchu maszyn. Służy maksymalnemu wykorzystaniu urządzeń, polega na ich konserwacji realizowanej w firmie przez operatorów i personel utrzymania ruchu.

Stankiewicz: – Dobrze, by kandydaci wiedzieli, co kryje się za skrótami 5S, TPM, Kaizen lub mieli z tym do czynienia. VPS jest ważny, wcześniej czy później trzeba go przyswoić tak jak odpowiednie umiejętności zawodowe.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.