Elektrotim SA wykonuje instalacje i sieci elektryczne oraz elektroenergetyczne, systemy automatyki dla budownictwa, przemysłu i energetyki. Potrzebuje do tego monterów, próbuje ich znaleźć już wśród uczniów szkół średnich
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Z arządzanie inwestycjami drogowymi i kubaturowymi, linie wysokich napięć, stacje elektroenergetyczne, inżynieria ruchu drogowego, projekty budowlane, sieci teletechniczne i sanitarne, serwis sygnalizacji i oświetlenia, automatyka przemysłowa i elektroenergetyczna – to niektóre zadania, przy których można pracować w Elektrotimie.

Praca weryfikuje

Aktualnie spółka poszukuje monterów instalacji elektrycznych. Wymagane są wykształcenie zasadnicze zawodowe lub średnie techniczne o specjalności elektryka, umiejętność montażu i wykonywania połączeń elektrycznych, uprawnienia SEP minimum do 1kV, zdolność pracy na wysokości i dyspozycyjność. – Oczywiście potrzebujemy osób sumiennych i umiejących pracować w zespole – mówi Marzena Cząstkiewicz, kierownik działu personalnego Elektrotim SA. Prawo jazdy kategorii B i doświadczenie w pracy na podobnym stanowisku są dodatkowymi atutami. – Weryfikacja kompetencji, które osoby deklarują podczas rozmów kwalifikacyjnych, następuje w miejscu pracy. Dlatego początkowo zatrudniamy na podstawie umowy na okres próbny, obie strony mają wtedy możliwość poznania się – mówi Cząstkiewicz

Do obowiązków monterów należy wykonywanie prac instalacyjnych wewnątrz i na zewnątrz obiektów. Są to między innymi linie kablowe średniego i niskiego napięcia czy wykonywanie instalacji odgromowej.

Kurs raz w roku

Pracowników przyciągnąć ma atrakcyjne wynagrodzenie – średnia płaca w 2016 roku wyniosła 6 691 zł brutto. Firma oferuje m.in. dofinansowanie wakacji dzieci, pomoc dla osób dotkniętych wypadkami losowymi i tym w trudnej sytuacji materialnej, od 2014 roku finansuje składki w ramach Pracowniczego Programu Emerytalnego. Każda nowa osoba ma opiekuna, który wdraża ją w struktury firmy, jest też system szkoleń, na który w roku 2016 spółka przeznaczyła ponad 600 tys. zł.

Cząstkiewicz: – To kursy wymagane przez prawo i dodatkowe, zarówno techniczne, jak i z umiejętności miękkich. Chcemy, aby każdy brał udział przynajmniej w jednym w roku, motywujemy też, by pracownicy zdobywali wykształcenie: absolwent szkoły zasadniczej dostaje propozycję kontynuacji edukacji w celu zdobycia średniego wykształcenia, absolwent szkoły średniej może zdobyć wyższe. Koszt szkoleń pokrywamy.

– Zatrudniamy też kosztorysantów, specjalistów do spraw handlowych, kierowników projektu i inżynierów budowy – mówi Cząstkiewicz. – Na stanowiskach zarządczych wymagamy znajomości podstaw prawa budowlanego, cywilnego i handlowego. Planujemy też realizować kontrakty zagraniczne, osoby tak pracujące mogą liczyć na dochody znacznie przewyższające średnie wynagrodzenie w kraju.

Edukacja to podstawa

W październiku 2007 roku ruszył program „Elektrotim Szkołom” dla uczniów technicznych szkół ponadgimnazjalnych. Jego celem jest promowanie szkolnictwa zawodowego, zwiększenie rozpoznawalności marki, pozyskiwanie i zatrudnienie nowych, kreatywnych pracowników.

– Zorganizowaliśmy konkurs „Elektryzująca Pasja”, w jego ramach uczniowie prezentują swoje hobby. W tym roku odbyła się już dziesiąta edycja – dodaje Cząstkiewicz. – Objęliśmy patronatem klasy trzecie w zawodzie technik elektryk w Zespole Szkół nr 18 i technik teleinformatyk w Zespole Szkół Teleinformatycznych i Elektronicznych we Wrocławiu, doposażyliśmy pracownie szkół w urządzenia, a uczniów w ubrania robocze i podręczniki do nauki zawodu. Ufundowaliśmy nagrody dla najlepszych w wysokości do 500 zł na miesiąc przez cały rok szkolny.

Elektrotim organizuje szkolenia dla nauczycieli i praktyki zawodowe dla uczniów szkół średnich i studentów elektrotechniki, informatyki, elektroniki i kierunków pokrewnych. – W przyszłości właśnie ich będziemy najbardziej potrzebować – mówi Cząstkiewicz. – Po zakończeniu praktyk istnieje duża szansa na zatrudnienie na stanowisku stażysty lub inżyniera stażysty.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Każdy kto wyjeżdża za granicę do pracy, zmniejsza bezrobocie w Polsce. Tak trzymać. I nie mówić o "uciekaniu" ale podnieść płace przez pracodawców to nie łaska? Skończy się wyzysk w Polsce i głodowe pensje. Dzięki ci Unio! Co to jest 7 tysięcy złotych na miecha za pełny etat? Skończyło się panoszenie kapitalistów. A za 200 zł na dzień przy cegłach nie robię. Dawać mi 400 zł albo walę na drugą stronę granicy do Niemiec na roboty i tam już spoko mam na budowie 20 euro za godzinkę czyli 200 euro dziennie a nie złociszy.
  @bardzospokojny Akurat trochę przesadzasz, bo nie każdy wyjeżdżający jest pracownikiem, wielu jest takich, którzy rozkręcają biznes i zatrudniają ludzi. Oczywiście w Wolsce z haraczem dla ZUS byłoby to często niemożliwe, w UK osiągają sukces.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @bardzospokojny I Ty kolego czytujesz Gazetę Wyborczą? brawo, rosnie nam nowa elita
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @piotr56 też tak myślę
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @grenlandzki-opos szkoda tylko, że migranci z Polski doprowadzili do Brexitu
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @bardzospokojny Bardzo chętnie podjadę na taka budowę i zobaczę Cię przy pracy za 20 euro za godzinę :))
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  A miasto właśnie zlikwidowało Technikum nr 4 przy Powstańców Śląśkich, gdzie kształcono w zawodach elektryk i elektromechanik...
  @masofrev zaczynam wierzyć w ta niewdziana rękę rynku. Ledwo znikło technikum pensje poszybowały w gore.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  TRZEBA BYŁO NIE ROZWALIĆ SZKOLNICTWA ZAWODOWEGO. KTO IJAK TO ZROBIŁ, O TYM NAPISZCIE, BO BIADOLIĆ ŁATWO!
  @nax0 No co ty, taki dobrze zarabiający monter to wstyd. Co innego politolog czy socjolog, wprawdzie bezrobotny, ale jaki prestiż w rodzinnej wsi.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0