Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Budynek dworca pochodzi z 1886 r. i jest ważny dla historii miasta, które od momentu połączenia linią kolejową z Wrocławiem zaczęło się bardzo dynamicznie rozwijać. Miasto miało dobry klimat, walory krajobrazowe i status uzdrowiska, więc wystarczyło poprawić komunikację ze stolicą Dolnego Śląska, żeby emerytowani wojskowi, urzędnicy i rentierzy budowali tu domy.

Trzebnickie wille są imponujące, o czym przekonamy się na spacerze. Jedna z najbardziej malowniczych, z ponadstuletnim rodowodem – willa Zamek (dawniej villa Bock) – służyła jako hotel gościom zdrojowym. Przypomina disnejowskie pałace, wydaje się zlepkiem wieżyczek, wykuszy i werand, przechowuje atmosferę dawnych uzdrowisk.

Bilet do Trzebnicy w ramach spaceru z Beatą MaciejewskąBilet do Trzebnicy w ramach spaceru z Beatą Maciejewską szek

Trzebnicki zdrój zainteresował wrocławian w 1866 r. Uciekali przed epidemią cholery, szukali terenów z dobrym klimatem i leczniczą wodą. Znaleźli takie zaledwie 24 km od Wrocławia. W 1887 r. właściciel ziemski Otto Müller odkrył na swoich posiadłościach, pomiędzy miastem a Lasem Bukowym, lecznicze borowiny. Rok później otwarł zakład zdrojowy Hedwigsbad, gdzie leczyli się chorzy na reumatyzm, płuca, anemię, gościec i choroby kobiece. W pierwszym sezonie przyjął ponad 4 tys. kuracjuszy.

CZYTAJ TEŻ: Trzebnickie klimaty. Spacerujemy z Beatą Maciejewską

Zabytkowa kolej wąskotorowa w TrzebnicyZabytkowa kolej wąskotorowa w Trzebnicy szek

Spacer z Beatą Maciejewską cieszył się wielkim zainteresowaniem. Dopisała także pogoda.

Szkoła muzyczna w Trzebnicy (dawny Dom Zdrojowy)Szkoła muzyczna w Trzebnicy (dawny Dom Zdrojowy) szek

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.