Nokia to nie tylko telefony. Jeden z jej większych ośrodków jest we Wrocławiu. Firma pracuje tu m.in. nad 5G, technologią przyszłości.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

O najciekawszych firmach z branży IT będziemy rozmawiać na konferencji „Wrocław 2.0.17, czyli miasto w czasie rewolucji IT”. Zapraszamy wszystkich chętnych w czwartek w godz. 10-14 do budynku Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii przy ul. Uniwersyteckiej. Wstęp jest darmowy. Rejestracja i program na stronie internetowej wroclaw2017.evenea.pl.

10 lat Nokii we Wrocławiu

– Nasze korzenie we Wrocławiu sięgają początku XXI wieku i pojawienia się tu Siemensa – mówi Bartosz Ciepluch, dyrektor Europejskiego Centrum Oprogramowania i Inżynierii Nokii we Wrocławiu.

W 2007 roku działalność rozpoczęła Nokia Siemens Networks złożona w dużej mierze z osób zatrudnianych od lat w Siemensie. W 2013 roku przemianowano ją na Nokia Solutions and Networks, rok potem na Nokię. W samym Wrocławiu pracuje ponad 3100 osób.

MATERIAŁY PRASOWE NOKIA

Cybersztuka

– Takich centrów jak nasze jest na całym świecie około dziesięciu – mówi Ciepluch. – Jednak to we Wrocławiu realizujemy jednocześnie najwięcej projektów, w swoim portfolio mamy ich ponad 260. Część tych zadań wspierana jest przez naszych kolegów ze Stanów Zjednoczonych, Chin, Indii czy Finlandii. Resztę wykonujemy w całości w stolicy Dolnego Śląska.

Wrocławskie zespoły tworzą osoby z ponad 30 krajów. Ciepluch: – To m.in. Ukraińcy, Rosjanie, Białorusini, ale także ludzie z bardziej egzotycznych stron, np. Pakistanu, Tadżykistanu i Indii.

Jego zdaniem działania w zespole są kwintesencją IT: – Zespołowa dyskusja czy burza mózgów to niezbędne elementy przy tworzeniu nowoczesnych rozwiązań teleinformatycznych. Chcąc stworzyć dobry produkt, trzeba wyjść poza myślenie i kompetencje inżynierów, gdyż z finalnego rezultatu mają przecież korzystać zwykli ludzie. Mamy rewolucję technologiczną, ale rozwiązania mają być intuicyjne i estetyczne.

Dlatego od programistów wymaga się kreatywności: – 75 procent pracy to zazwyczaj praca twórcza. Potwierdza to też Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które uznało prawnie programistów za artystów.

W tym jest przyszłość

Ponad dwustu wrocławskich specjalistów pracuje nad technologią 5G. Pierwsze sieci komórkowe były analogowe, potem pojawiła się cyfrowa GSM. Technologia 3G umożliwiła transmisję danych i oglądanie stron internetowych. 4G, czyli LTE, pozwala m.in. na oglądanie online na smartfonach dobrej jakości filmów.

Technologia 5G to wzrost pojemności (będzie z niej korzystać więcej osób w tym samym czasie), najwyższa rozdzielczość filmów i ilość przesyłanych danych 10 tysięcy razy większa niż teraz.

– Oznacza to choćby przełom w medycynie. Możliwe będą precyzyjne operacje na duże odległości, aplikacje będą informować nas i lekarzy o naszym zdrowiu – mówi Ciepluch. Elementem 5G ma być też rozwój internetu rzeczy: – Przedmioty codziennego użytku połączone w sieci będą nas powiadamiać o tym, co mamy kupić do domu, co się kończy w lodówce czy dbać o odpowiednią temperaturę w naszych mieszkaniach. 5G to też urządzenia pozwalające samochodom poruszać się bez kierowcy czy też na komunikowanie się pojazdu z innymi autami.

Jego zdaniem technologia zadebiutuje na zimowej olimpiadzie w Korei Południowej w 2018 roku, w 2020 pojawi się na rynkach rozwiniętych technologicznie, jak Japonia czy Chiny. – W Europie będzie powszechna około roku 2025.

Uwolnić wiedzę

Fachowcy z Nokii dzielą się wiedzą. To z ich inicjatywy zorganizowano dwie edycje Nocy Laboratoriów. W ich ramach wrocławskie firmy zaprosiły mieszkańców do miejsc, w których na co dzień pracuje się nad nowoczesnymi rozwiązaniami dla technologii, chemii, biologii i innych nauk.

Jednym z tych miejsc było naszpikowane elektroniką laboratorium Nokii. – W roku 2014 zebraliśmy artykuły naszych pracowników i wydaliśmy jako tzw. Nokia book, książkę, w której pokazujemy obszary pracy naszych specjalistów. Jest ona również kolportowana podczas np. targów pracy oraz dostarczana do uczelnianych bibliotek – mówi Ciepluch.

Wysokie noty w branży zyskują też ich konferencje Code::Dive, na których wykłady prowadzili m.in. specjaliści z Nokii oraz z Doliny Krzemowej. – Przyszłością IT jest uwolnienie wiedzy, jej swobodna wymiana. Bez tego kiedyś staniemy w miejscu.

Dlatego też za rok, w nowym budynku firmy, pojawi się Nokia Garage, innowacyjna przestrzeń z produktami powstającymi we Wrocławiu. Ciepluch: – Każdy z zainteresowanych będzie mógł nie tylko pracować z naszymi produktami, ale również przyjść ze swoim pomysłem i go zaprezentować. Nokia Garage będzie takim otwartym warsztatem z naszymi „narzędziami”.

Dla dzieci i rodziców

Pracownicy Nokii postanowili przybliżyć swoją pracę najbliższym. – Robiliśmy dni otwarte dla dzieci, a w tym roku pierwszy raz pokazaliśmy firmę rodzicom czy dziadkom naszych pracowników, by również oni mogli się przekonać, nad czym pracują ich pociechy. Gości oprowadzaliśmy po naszych biurach i laboratoriach, były też zajęcia z policjantem o bezpieczeństwie w sieci – mówi Ciepluch.

Firma Nokia planuje dalszy intensywny rozwój we Wrocławiu
Firma Nokia planuje dalszy intensywny rozwój we Wrocławiu  TOMASZ PIETRZYK

Ważne jest również uwolnienie potencjału pracowników: – Robimy nasze tematyczne hackathony. Stawiamy na produkty, które można wykorzystać w codziennym użyciu. Jeden z nich to Camera Crowding, polegający na dzieleniu się obrazem z kamery telefonu. Dla przykładu: będąc we Wrocławiu, chcę zobaczyć Paryż i proszę kogoś, kto tam właśnie się znajduje, o „puszczenie filmu”. Niby nic, ale gdy kogoś przysypie lawina czy gruz, to taka „transmisja” może go uratować.

Nokia od dawna wytycza nowe trendy nie tylko w telekomunikacji. – Jako pierwsi stworzyliśmy reklamy z udziałem naszych pracowników, nie z modelami, pierwsi też zapisywaliśmy ogłoszenia rekrutacyjne w języku C++, które odczytać mogli jedynie programiści czy testerzy – wylicza Bartosz Ciepluch. – Innowacyjność to podstawa tej branży. Jeśli do tego dodamy poczucie autonomii pracownika i wyraźny cel działań, dobrą atmosferę i ambitne wyzwania, to w efekcie mamy zespół, który przychodzi do pracy, bo ją lubi. Brzmi korporacyjnie, ale mam na to przynajmniej ponad trzy tysiące dowodów w postaci naszej załogi.

Konferencja „Wrocław 2.0.17"

Partnerami konferencji są: Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej oraz firmy: Atos, Capgemini, CGI, EY GDS Poland, Hicron, IT Kontrakt, Nokia, Objectivity, RST Software Masters, SoftServe, Unit4, Volvo Group IT

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem