Czy pracownicy IT będący częścią wielkiego światowego koncernu mogą zachować autonomię? Obecna we Wrocławiu od 1993 roku Volvo Group IT pokazuje, że to jak najbardziej możliwe.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Rozwój naszej Doliny Krzemowej datuje się na rok 2000, czyli od pojawienia się Siemensa. Tymczasem siedem lat wcześniej zakotwiczyła u nas organizacja IT – obecnie Volvo Group IT – będąca częścią Grupy Volvo, jednego z głównych producentów ciężarówek, autobusów, maszyn budowlanych, systemów napędowych do łodzi motorowych i urządzeń przemysłowych.

Firma oferuje też kompletne rozwiązania w zakresie finansów i usług informatycznych. W Grupie pracuje ok. 95 tys. osób, dla Volvo Group IT ok. 6 tys., z czego aż ponad 800 we Wrocławiu. Świadczą usługi m.in. dla Volvo Buses, Volvo Trucks, Renault Trucks, Volvo Construction Equipment i Volvo Penta.

Co robi Wrocław?

– Patrząc na te liczby i globalny, międzynarodowy charakter firmy, trudno Volvo Group IT nazwać działem. To pełnowymiarowa, wewnętrzna organizacja z własną strukturą i charakterystyką – mówi Małgorzata Ryniak, dyrektor Volvo Group IT w Polsce.

Wrocławscy eksperci, pracując m.in. nad portfelem aplikacji Embedded Software Production Tools & Systems, wspierają ponad sto fabryk koncernu w 36 krajach. Te aplikacje tłumaczą specyfikację zamówienia klienta na elementy potrzebne do budowy, skonfigurowania i oprogramowania samochodu czy maszyny i zapewniają pełną obsługę oprogramowania wbudowanego w produkt. W naszym oddziale znajduje się unikatowe w ramach Grupy Volvo Laboratorium Testów wyposażone m.in. w kokpity ciężarówek przeznaczone do symulacji warunków pracy pojazdów. Do kwietna ubiegłego roku Volvo Group IT miało także klientów poza grupą, ale w ramach strategii koncernu tę część organizacji sprzedano.

Autonomia

Duża organizacja będąca częścią większego „organizmu” może mieć autonomię? – Klimat miejsca tworzą ludzie. Autonomia jest wtedy, gdy mają oni poczucie, że są zauważani, mogą dokonać wyboru, wykonywać zadania samodzielnie i mają wpływ na to, co robią – mówi Joanna Senderowicz, dyrektor departamentu EMEA Analiza Biznesowa, członek zarządu Volvo Group IT w Polsce.

Autonomia we wrocławskiej Volvo Group IT w dużej mierze wynika ze słuchania potrzeb biznesu i pracowników i reakcji na nie: – W organizacji mamy ważną część, która zajmuje się rozwojem metod utrzymania i rozwijania serwisów IT. Pracujemy według metodyk i modeli stosowanych w usługach dostarczanych w oparciu o standardy ITIL, Agile, Lean i o rozwiązania takie jak Software Defect Prediction, które wyróżnia nas na rynku. Zespół ten jest we Wrocławiu, ale działa globalnie i skupia ludzi z całego świata.

U nas realizowane są też inicjatywy wspierające dzielenie się nowościami w formie konkursów lub jako możliwość uzyskania wsparcia dalszego rozwoju rozwiązania: – Te zadania stawiają przed nami klienci. To wszystko pozwala wzmacniać autonomię, czyli właśnie możliwość wpływania ludzi na swoją pracę czy tworzenia przez nich czegoś nowego.

Miękkie, czyli ważne

Poczuciu autonomii sprzyjają nie tylko wyzwania branżowe. – Jesteśmy firmą wielokulturową i pracujemy w zespołach międzynarodowych. Ważna jest umiejętność poruszania się w tak różnorodnym środowisku – mówi Małgorzata Ryniak. – 95 tysięcy pracowników Grupy Volvo na świecie to bogactwo krajów, kultur, narodowości, zwyczajów, poglądów i sposobów komunikacji. Niezwykle istotna jest świadomość i wiedza na te tematy, by umieć się skutecznie komunikować i realizować wspólne przedsięwzięcia.

Dodaje, że dziś umiejętności techniczne informatyka są niezbędne, ale niewystarczające, i podkreśla wagę kompetencji miękkich: – To umiejętności dotyczące sfery interpersonalnej, takie jak praca zespołowa i komunikatywność pozwalająca na bezproblemowe porozumiewanie się z przedstawicielami różnych biznesów. To może stanowić spore wyzwanie dla ekspertów IT. Ważne są też umiejętność adaptacji, otwartość na zmiany oraz umiejętność poszukiwania i wdrażania nowatorskich, bardziej efektywnych rozwiązań i innowacji.

Biuro VolvoIT
Biuro VolvoIT  Materiały Prasowe

Zmiany, zmiany, zmiany

Volvo Group IT było jednym z pierwszych światowych centrów kompetencyjnych IT w kraju. – Mamy dokładny obraz zmian rynku, a branża IT to dziś jedna z szybciej rozwijających się dziedzin biznesu – mówi Małgorzata Ryniak. – Centra kompetencyjne powstają błyskawicznie, a w ostatnich trzech-czterech latach nastąpił rozwój firm z polskim kapitałem świadczących usługi dla większych graczy lub działających w niszowych obszarach. Dynamika zmian wymaga monitorowania rynku i rozwijania zdolności adaptacyjnych, czyli bycia tak zwaną zwinną firmą. Zresztą pojęcie Agile, opisując programowanie zwinne (bazuje na reagowaniu na zmieniające się często wymagania klientów), jest już mocno zakorzenione w IT.

Zmiany w IT widać najlepiej we Wrocławiu. – Miasto stało się bezsprzecznie jednym z liderów w Polsce, jeśli chodzi o rozwój sektora nowoczesnych usług biznesowych – mówi Ryniak. – Są nowi inwestorzy i przybyło oczywiście graczy w branży IT.

Zmiany w IT widać najlepiej we Wrocławiu. – Miasto stało się bezsprzecznie jednym z liderów w Polsce, jeśli chodzi o rozwój sektora nowoczesnych usług biznesowych – mówi Ryniak. – Są nowi inwestorzy i przybyło oczywiście graczy w branży IT. To co prawda nasi konkurenci, ale wzajemny szacunek, wyznawanie pewnych zasad i wartości pokazują, że można rywalizować, a jednocześnie współpracować w wielu obszarach i rozwijać się z myślą o przyszłości.

Wrocław 2.0.17

Jak Wrocław postrzegają międzynarodowe marki, a jak firmy, które z miasta się wywodzą? Co mają do zaoferowania młodym ludziom wchodzącym na rynek pracy i jak próbują ich do siebie przyciągnąć? Na te i inne pytania chcemy odpowiedzieć w cyklu Wrocław 2.0.17, który w Wyborczej i na Wroclaw.wyborcza.pl realizujemy w marcu i kwietniu.

Naszymi partnerami są: ARAW oraz firmy: Atos, Capgemini, CGI, DataArt, EY GDS Poland, GlobalLogic, Hicron, Infor, IT Kontrakt, Luxoft, Objectivity, RST Software Masters, Sente, SoftServe, Unit4, Volvo.

O mieście w czasach rewolucji IT porozmawiamy także na konferencji, która odbędzie się 30 marca w budynku D Wydziału Prawa Uniwersytetu Wrocławskiego.

Zaprosimy do udziału uczniów, studentów, mieszkańców oraz ekspertów. W panelu weźmie udział m.in. Małgorzata Ryniak z Volvo Group IT.

Wstęp jest bezpłatny, obowiązuje rejestracja, początek o godz. 10.

#Wroclaw2017

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Aleksandra Sobczak poleca
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  A dlaczego nikt tu nie napisał, że Volvo sprzedało infrastrukturę oraz część zespołów IT do HCL Poland zarządzane z INdii??
  już oceniałe(a)ś
  0
  0