Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W najnowszym raporcie Wrocław znalazł się w czołówce raportu niemal w każdej kategorii. W rankingu ogólnym zajął trzecie miejsce, za Krakowem i Warszawą. Usługi biznesowe i finansowe są podstawowymi inwestycjami w Warszawie, stolica szczyci się również najwyższym PKB i PKB na mieszkańca w kraju, co przyczyniło się znacznie do zwycięstwa. Nasze miasto w tegorocznym rankingu awansowało z czwartej pozycji. W raporcie zauważono sukcesy w przyciąganiu dużych inwestorów. Wrocław w rankingu potencjału ekonomicznego zajmuje miejsce zaraz za pierwszą Warszawą. Financial Times jako nasze sukcesy odnotowuje powstanie fabryki karmy dla zwierząt Nestle Purina PetCare, cała inwestycja szacowana jest na 44 mln dolarów, czy działalność fabryki Modelez Cadburry i amerykański koncern 3M.

Raport fDiRaport fDi fDi

 Patent na inwestorów

Stolica naszego regionu okazała się bezkonkurencyjna w rankingu miast przyjaznych dla biznesu i w rankingu strategii pozyskiwania inwestycji. Tu pierwsze miejsce zajmujemy przed Krakowem i Lublinem, który w poprzednim roku był dopiero na trzynastym miejscu. Za tym sukcesem stoi Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej, której praca oceniana jest w raporcie jako wzorowa. Zarówno jako opieki nad inwestorami, informowaniu ich meandrach polskiego prawa gospodarczego, ale także w ukazywaniu jak atrakcyjne do życia jest nasze miasto.

– Od wielu lat jesteśmy doceniani w tym rankingu, co nas bardzo cieszy. Dzięki temu widzimy, że strategia, którą obrał Wrocław w pozyskiwaniu i wspieraniu przedsiębiorców się sprawdza. Bardzo cieszy nas, że zauważono naszą współpracę na linii biznes – ośrodki badawcze. Na tym obecnie w dużej mierze opieramy swoją strategię i tym staramy się przyciągać do miasta inwestorów. Jeżeli mogłabym wymienić, coś nad czym musimy popracować, to w całej Polsce brakuje opracowanego ekosystemu dla startupów. Czas najwyższy abyśmy poważnie pomyśleli o rozwoju małych przedsiębiorstw – mówi Ewa Kaucz, wiceprezes zarządu w Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej.

Brytyjski dziennik zauważa także istotne dla rozwoju miasta inwestycje, remonty dróg, rozwój systemu park and ride, ale także kompleksowy remont stadionu olimpijskiego. Jako nasz atut wymieniana jest także duża strefa ekonomiczna jak i nowoczesne zaplecze badawcze.

Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych,
lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej.