Około 200, nie tylko młodych ludzi, przeszło ulicami Wrocławia w ramach Ogólnopolskiego Protestu Studentów. Choć impreza z założenia była apolityczna i bez barw partyjnych, to jej hasła uderzały głównie w obecny rząd.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

CZYTAJ TAKŻE: Studenci będą protestować przeciw PiS. "Od dawna na was czekaliśmy"

Studenckie manifestacje - podobne do tej wrocławskiej - odbyły się w większości ośrodków akademickich zorganizowały dwie wrocławskie studentki - Natalia Kwaśnicka z Uniwersytetu Wrocławskiego i Mary Iwanicka z Uniwersytetu Przyrodniczego. W całej Polsce żacy maszerowali z takimi samymi hasłami, m.in. odideologizowania polskiej nauki, równości wszystkich wobec prawa, sprzeciwu wobec łamania konstytucji, rasizmu i ksenofobii. Ale także w obronie praw kobiet (obie organizatorki zaangażowane były wcześniej w organizację Ogólnopolskiego Strajku Kobiet).

Protest studentów we Wrocławiu

Wrocławską manifestację zarejestrowały na 100 osób. Przyszło ponad 200. Nieśli ze sobą liczne transparenty, w rodzaju cytatu z tekstu popularnego wśród studentów Kazika Staszewskiego "Coście ...syny uczynili z tą krainą", czy "Pieniądze na szkoły a nie na kościoły". Wznoszono hasła podobne do tych znanych z demonstracji KOD, czy antyfaszystowskich: "Wolność, równość, demokracja", czy "Nacjonalizm to choroba". Ich przemarsz nie spowodował zbytnich utrudnień w ruchu, choć niektórzy kierowcy musieli poczekać kilkanaście minut, aż kolumna przemaszeruje ulicami spod akademików "Kredka" i "Ołówek" do Rynku. Tam młodzi protestujący po kolei wykładali, co w czasie trwania sesji, wyciągnęło ich na ulice.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Wrocławscy studenci szykują wielki protest. Będzie antyrządowy

- Traktuje się nas, jak głupie dzieci, które nie wiedzą, jak żyć - mówiła pod Pręgierzem Natalia Kwaśnicka. - Tymczasem my wiemy nie tylko, jak żyć, ale również jak walczyć o swoje prawa. Jeśli sami się o nie upomnimy, nikt za nas tego nie zrobi.

W swoim wystąpieniu nawiązywała do planów obecnego rządu ograniczania dostępu do aborcji, środków antykoncepcyjnych i przymiarek do wypowiedzenia przez Polskę konwencji antyprzemocowej.

- Zmierzamy w bardzo niebezpiecznym kierunku! W kierunku fanatyzmu religijnego - ostrzegała Kwaśnicka, co zgromadzeni narodzili oklaskami.

Druga z organizatorek, Mary Iwanicka też poświęciła swoje wystąpienie politykom: - Oni powinni ludzi łączyć, a nie dzielić. Napuszczanie ludzi na siebie to zwykłe świństwo. Ale w tym kraju już tak jest, że wszystko musi być albo czarne, albo białe.

Pomimo tych gorzkich słów apelowała o udział młodych ludzi w wyborach: - Korzystajcie ze swoich praw, bo niedługo może nie być wam dane głosować w demokratycznych wyborach.

"Dojna zmiana" w spółkach skarbu państwa. Historie "Misiewiczów"

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  "Według naszych wyliczeń we Wrocławiu studiuje 118 975 osób.." Źródło: Gazeta Wrocławska.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Coście sku...syny uczynili z tej krainy... z transparentu podsumowanie najlepiej oddające temat pochodu BRAWO
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Ponoć Mazguła był. Studenci Uniwersytetu 3 wieku też dopisali. Organizatorka mówi, że wie jak żyć, tylko nie za pieniądze rodziców?
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  całe szczęście oszołomów wsród studentów jest garstka. To dobrze :) Pozdrawiam Losiu
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Czy rodzicom tych kozich bobków, zoptymalizowano resortowe emerytury?
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Czy znowu uczestniczyli, w tej paradzie, ppk. Mazguła, Szczerba,Trynkiewicz ,Hartman i matka małej Madzi?
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  patrząc na mordy protestujących to połowa z nich ma ponad 45 lat, pewnie to są studenci zaoczni
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Dobrze, że studentki i studenci się zaktywizowali. To rok aktywizacji obywatelskiej. Niech teraz ten bunt i oburzenie przekują w zaangażowanie polityczne w partiach, organizacjach pozarządowych i ruchach miejskich. Tak zmienią Polskę.
  @antykrysia Nie pij więcej. Idź spać, bo bredzisz
  już oceniałe(a)ś
  0
  0