Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Manifestacja to wspólna inicjatywa kilku środowisk - m.in. koalicji "Wrocław wita uchodźców", walczącej o prawa mniejszości seksualnych "Kulturya Równości", a także partii politycznych - wrocławskich Razem i Nowoczesnej. Lista organizatorów nie jest zamknięta. Pomysłodawcy czwartkowego wyjścia na ulicę apelują o dołączanie kolejnych organizacji.

Ataki na Kebaby we Wrocławiu. Ludzie mówią dosyć i się jednoczą

- Nie ma tolerancji dla ataków, jak te na wrocławskie bary prowadzone przez ludzi z innych krajów - mówi "Wyborczej" Agata Ferenc z koalicji "Wrocław wita uchodźców". - Spotykając się w Rynku, chcemy z jednej strony zaprotestować przeciwko tego typu wydarzeniom, a z drugiej pokazać naszą solidarność z tymi, którzy muszą mierzyć się z nienawiścią z powodu swojego pochodzenia, czy koloru skóry. Udowodnijmy wszystkim, ale także samym sobie, że potrafimy się zjednoczyć, by wspólnie przeciwstawić się tym, którzy przynoszą nam wstyd: rasistom, faszystom i tym wszystkim, którzy ślepą agresją reagują na zjawiska, których po prostu nie rozumieją. Udowodnijmy rasistom, że jest nas więcej, że w Polsce zachowania ksenofobiczne czy rasistowskie są nieakceptowalne.

Piotr Uhle, szef klubu radnych Nowoczesnej we wrocławskiej radzie miejskiej, tłumaczy, że obecność w Rynku powinna być obowiązkiem wszystkich tych, którzy nie godzą się, by w "mieście spotkań" dochodziło do ataków jak na bary Kebab House i Kuki.

CZYTAJ TAKŻE: Najpierw atak na kebab. Teraz ta kradzież... "To dla mnie niepojęte" [WIDEO]

- Trzeba tam być, by nie dopuścić do tego, by w Polakach powstało wrażenie tzw. milczącej większości - tłumaczy Uhle. - By pokazać, że większość z nas chce Polski otwartej, przyjaznej i takiej, której nie będziemy musieli się wstydzić w świecie. Takiej, gdzie każdy, kto chce, będzie mógł czuć się jak u siebie w domu.

Szczegóły manifestacji są jeszcze dogrywane. Na pewno nie będzie typowym marszem, raczej pikietą. Organizatorzy zarejestrowali ją na 500 osób. Liczą, że prócz zwykłych wrocławian, zjawią się na niej również przedstawiciele magistratu z prezydentem Rafałem Dutkiewiczem.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.