Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Ogólnopolski Protest Studentów i Studentek, którego inicjatorem jest środowisko wrocławskie, odbędzie się 25 stycznia w większych ośrodkach akademickich Polski (m.in w Krakowie, Warszawie i Toruniu).

Studenci, którzy chcą wziąć w nim udział, komunikują się za pomocą utworzonego wydarzenia oraz fanpage'u na Facebooku.

Aktualnie swój udział w proteście we Wrocławiu zadeklarowało około 2 tys. młodych osób, które przemaszerują przez miasto w godz. 16.30-19.

Protest no logo

Marsz rozpocznie się w okolicach akademików Ołówek i Kredka przy ul. Grunwaldzkiej 69, skąd przejdzie na Rynek, gdzie o godz. 18 odbędzie się wiec.

"Dojna zmiana" w spółkach skarbu państwa. Historie "Misiewiczów"

- Młodzi będą protestować no logo. Chcemy przeciwstawić się aktualnej władzy Prawa i Sprawiedliwości oraz pokazać, że nie są nam obojętne kwestie związane z podstawowymi zasadami państwa prawa - mówi Natalia Kwaśnicka, studentka komunikacji wizerunkowej na Uniwersytecie Wrocławskim, jedna z organizatorek protestu.

- Zwolennicy protestu opowiadają się za Polską, w której przestrzegane są Konstytucja i prawa człowieka. Chcemy żyć w kraju, w którym każdy jest równy, bez względu na płeć, orientację czy kolor skóry - dodaje.

Potrzeba osób do pomocy

Kwaśnicka zauważa, że do tej pory w protestach organizowanych w Polsce brały udział głównie starsze osoby, które doświadczyły czasów, w których trzeba było walczyć o swoje prawa.

- Dużo starszych osób, które działają społecznie, od dawna liczyło na przyłączenie się studentów do protestów. Dostajemy dużo pozytywnego wsparcia i głosów, że "od dawna na was czekaliśmy" - zapewnia.

Studenci informują, że potrzebują osób, które chciałyby wziąć udział w przygotowaniach protestu.

- Aktualnie jest nas 20. To zdecydowanie zbyt mało, więc liczymy na pomoc. Musimy roznosić ulotki, zrobić plakaty. Potrzebne są osoby odpowiedzialne za koordynację i kontakt z mediami. Ważne są też kwestie organizacyjne, takie jak nagłośnienie czy utrzymanie porządku - precyzuje Kwaśnicka.

Zainteresowani mogą pisać na adres e-mail: protest.studentow.wroclaw@gmail.com. Spotkanie odbędzie się po Nowym Roku.

Postulaty studentów

CHCEMY ŻYĆ W PAŃSTWIE:

1. Którego władza nie zdobywa głosów wyborczych nienawiścią.2. W którym podstawy zapisów konstytucji są przestrzegane.3. W którym programy nauczania szkół średnich i niższych nie są ideologizowane.4. W którym instytuty badawcze są niezależne.5. W którym prawo do zgromadzeń jest sprawiedliwe i racjonalne.6. W którym wszyscy jesteśmy równi wobec prawa, niezależnie od: płci, pochodzenia, wyznania, orientacji, niepełnosprawności czy koloru skóry.7. W którym możemy decydować o sobie: o swoich ciałach, poglądach i wyznaniach.8. W którym rząd kieruje się dobrem obywateli, a nie partii rządzącej i jej sprzymierzeńców.9. W którym w szkołach jest stanowcze odgraniczenie nauki od religii. 10. W którym rząd nie izoluje Polski od Unii Europejskiej i nie ośmiesza nas na arenie międzynarodowej. Nie idziemy walczyć o czyjąś wygraną, tylko za siebie! My polityków "zatrudniamy" i mamy prawo im powiedzieć, czego chcemy!

Oceniamy ESK 2016, ks. Kowalski o smogu, senator Obremski o prezydenturze Wrocławia - w piątek w Magazynie Wrocław z "Wyborczą"

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.