Były premier, obecnie przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk, w sobotę przyjechał do Wrocławia na zakończenie Europejskiej Stolicy Kultury. W swoim wystąpieniu podczas gali zamknięcia ESK odniósł się do sytuacji w Polsce.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Na początku gali głos zabrał prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, który w bardzo przejmującym apelu zwrócił się do wszystkich zebranych.

- Nasze serca biją w Aleppo. Modlimy się o pokój. O otwartość. O lepszy świat. Jesteśmy Europejską Stolicą Kultury. Tak bardzo. Wszystko, co czyniliśmy, miało sprawić, że będziemy lepsi. Nie wiem, czy tak się stało. Przecież towarzyszyły nam wciąż nierozwiązane problemy i napięcia: Teatr Polski, Muzeum Współczesne. Wyrażam szacunek i uznanie wszystkim, których trawił lęk i gniew i żywił pęd i wiatr sztuki obejmujący te wydarzenia. Wszystko, co czyniliśmy, miało sprawić, że będziemy lepsi - mówił Dutkiewicz.

- Nasze serca biją w Aleppo - mówił Rafał Dutkiewicz na gali zamknięcia ESK 2016. Wystąpił z kartką "#wolnemedia".

Następnie podziękował za ESK: - Dziękuję Jarkowi Brodzie, który przyszedł do mnie z pomysłem i postanowieniem, że tak ma być. Dziękuję kuratorom i Krzysiowi Majowi. Jarkowi Obremskiemu dziękuję. Adamowi Chmielewskiemu. Dziękuję Kazikowi Ujazdowskiemu, z którym długo dyskutowaliśmy o tym, jak ważna jest kultura. Dziękuję Donaldowi Tuskowi za decyzję dotycząca finansowania ESK. Decyzja ta zapadła w gabinecie pana premiera Tuska. Wykonała ją dzięki determinacji premier Ewy Kopacz pani minister Małgorzata Omilanowska. Dziękuję panu premierowi Glińskiemu za podtrzymanie tej decyzji.

Na koniec prezydent Wrocławia nawiązał do obecnej sytuacji w Polsce i pokazał wszystkim kartkę z napisem: "#wolnemedia": - Byliśmy, jesteśmy i będziemy chwaleni, krytykowani, szarpani i doceniani przez publiczność i media. Krytyka i wolność są naszym rozumieniem świata, którego niezbędną częścią są wolne media. Te słowa sala nagrodziła bardzo długimi brawami.

"> Dutkiewicz: Po masakrze w Aleppo Polacy otworzą się na los uchodźców [ROZMOWA]

Donald Tusk o sytuacji w Polsce

Donald Tusk podczas gali: - Dziś jestem wzruszony, to moje pierwsze publiczne wystąpienie w Polsce od dłuższego czasu. Przygotowałem sobie wystąpienie. Ale nie pierwszy raz historia płata mi figla i muszę zmienić wystąpienie z oczywistych względów. Jestem głęboko przekonany, że dziś rozmowa o europejskiej kulturze ma szczególny sens - to rozmowa o naszym być albo nie być we współczesnym świecie. Wrocław był terytorium kultury Europejskiej. Esencją tego terytorium jest wolność.

Wideo z dnia 17-12-2016

- Esencją Europy jest unikatowy model demokracji, w której obywatele, prawo i dobre obyczaje wyznaczają granice władzy. A nie odwrotnie. Jak wiemy, demokracja bez poszanowania kultury, demokracja, w której ludzi pozbawia się dostępu do informacji i narzuca jeden model życia, staje się nieznośna jak dyktatura - mówił były premier. - Dlatego dziś w tej krytycznej chwili wymaga ochrony i pieczołowitości, wręcz czułości, sama z siebie nie przetrwa. Jest bardziej krucha i delikatna, niż nam, Polakom, się wydawało, gdy tęskniliśmy za nią za żelazną kurtyna podczas mojej młodości. Czy model europejski przetrwa, to nie pytanie ideologiczne, ale pytanie o nasze przetrwanie. Kto dziś podważa model europejski demokracji, gwałcąc konstytucje i dobre obyczaje, naraża nas na wielkie ryzyko.

Po wczorajszych wydarzeniach w Sejmie i na ulicach Warszawy, mając w osobistej pamięci, co znaczą grudnie w naszej historii, apeluję do tych, co realnie sprawują władzę w naszym kraju, apeluję o respekt i szacunek wobec ludzi. A tym, którzy walczą o europejską demokrację w Polsce, dziękuję - jesteście najlepszymi strażnikami dla Polski.

Zobacz: Kilka tysięcy osób protestowało pod Sejmem

Nadzwyczajna sytuacja po nocnych głosowaniach

W całym kraju od wczoraj odbywają się protesty. Najwięcej w Warszawie, pod Sejmem i przed Pałacem Prezydenckim. Sytuacja jest nadzwyczajna. Partia rządząca chce zmniejszyć przywileje dziennikarzy pracujących w Sejmie. Chodzi m.in. o zakazu rejestracji dźwięku i obrazu z sejmowej galerii, do czego dziś ma prawo każdy dziennikarz, skoszarowanie dziennikarzy w budynku bez dostępu do polityków oraz możliwość ich nagrywania wyłącznie we wskazanej strefie. W piątek po południu posłowie opozycji zaczęli blokadę mównicy sejmowej. Wtedy to posłowie PiS przenieśli się do sali kolumnowej, gdzie postanowili głosować, m.in. nad budżetem na przyszły rok.

Dziś we Wrocławiu na placu Solnym w proteście zorganizowanym przez Komitet Obrony Demokracji wzięło udział ponad tysiąc uczestników.

Europoseł PO Bogdan Zdrojewski ocenił, że sytuacja w kraju jest bardzo trudna: - Zbliża się czas Bożego Narodzenia i będzie to chyba najsmutniejsza wigilia od 13 grudnia 1981 roku. Wracają tamte dramatyczne wspomnienia. Nasz sprzeciw wobec tego, co się dzieje, jest niezbędny, bo trwa demontaż kadr wojskowych, wymiaru sprawiedliwości, oświaty i Trybunału Konstytucyjnego - wymieniał Zdrojewski i apelował: - Nie możemy pozwolić, by w te święta Polacy Polakom ukradli wolność.

"Dojna zmiana" w spółkach skarbu państwa. Historie "Misiewiczów"

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Pan Tusk nie potrafił jako prezdent UE być obiektywnym to do czego go zaobowiąuje funkcja żałosny koleś nie potępił eskalacji swoich kumpli wręcz poparł działania
  @Gość: junack 66 Dobrze ze dlugopis potrafi. To ci jakos nie przeszkadza?
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @junack 66 żałosny bezmózgowiec z waści
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Fajnie, że mimo tej fali nacjonalizmu są ludzie, którzy postrzegają, co niosą z sobą wartości europejskie i ta opluta EU jest mimo wszystko warta by o nią walczyć.Jak mam wybierać w jakim świecie mam żyć, to wybieram europejski z jego humanistycznymi wartościami, prawem do aborcji i prawem do życia bez dyktatu jakie ma być, zamiast wspólnot procesyjnych, kolend i całego zakłamania narzucającego mi sposób życia i myślenia.Stanowczo dziękuje.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Czy to w imieniu wolności mediów Tusk skutecznie naciskał na zmianę naczelnego Faktu, a Rzeczpospolitą sprzedał zaprzyjaźnionemu biznesmenowi i spacyfikował jej redakcję? P.S. Naczelny GW Wrocław Leszek Frelich idzie w ślady Tomasza Lisa... Gratulacje ;)
  @atos90 Idiota
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @jerkuz32 a co brakuje argumentów to bluzgi?
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @atos90 Atos muszkieter skroił by ci zadek i nie szpadą a nahajem
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  "Krytyka i wolność są naszym rozumieniem świata, którego niezbędną częścią są wolne media." ================================================================ Od wczoraj pod tym artykułem administrator usunął ok 20. komentarzy. Takim wolnym medium jest Gazeta Wyborcza.
  @boguslawb68 xkcd.com/1357/
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @boguslawb68 Czy w nich rowniez broniles broniles wolnosci slowa z czasow PRL-u?
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Tusk popierający destabilizację państwa i blokowanie systemu parlamentarnego. Takie są fakty.
  @boguslawb68 Brzmisz jak propaganda z PRL-u. Czy wolnosc slowa jest rownowazna z "blokowaniem systemu parlamentarnego" i destabilizacja panstwa??? Co za bzdury.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @boguslawb68 faktem jest żeś niedorobione dziecię pary alkoholoków
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Jak zwykle wspaniałe wystąpienie obu panów. Wielka klasa wypowiedzi i ogromna troska o współczesny i otaczający nas Świat. Pozdrawiamy i życzymy dalszych sukcesów!
  @Stefan Köhler ich największymi sukcesami w najbliższych latach to będzie chronienie swojej dupy aby kumple z celi się do niej nie dobrali
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @tytus14 Tytusku, a skad ci sie ta analna obsesja przyplatala?
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  "Krytyka i wolność są naszym rozumieniem świata, którego niezbędną częścią są wolne media." No, no za te słowa czapki z głów!
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Na pis zagłosowała ambona..i pastorał.. i dopóki nie uświadomi sie Polaka parafialnego że pych kościelna ich mami tak będzie.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0