Na 10 miesięcy bezwzględnego więzienia skazał w poniedziałek sąd Piotra Rybaka, który w listopadzie ub. roku spalił na wrocławskim Rynku kukłę Żyda. To więcej, niż chciała prokuratura. - Szkodliwość czynu była ogromna. Zawieszenie kary tylko rozzuchwaliłoby sprawców podobnych incydentów - argumentował sędzia Marek Górny. Wyrok nie jest prawomocny.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Spalenie kukły Żyda. Skazany Piotr Rybak komentuje wyrok

Do spalenia kukły doszło w listopadzie ub. roku podczas zorganizowanej przez ONR manifestacji antyimigranckiej. Kto był sprawcą tego czynu, od początku nie ulegało wątpliwości - podkładającego ogień pod kukłę z pejsami odzianą w chałat i kapelusz Piotra Rybaka, byłego współpracownika Pawła Kukiza, a potem Zbigniewa Stonogi, nagrały policyjne kamery. W sądzie oskarżony przekonywał jednak, że spalił nie kukłę Żyda, a jedynie George'a Sorosa, finansisty, któremu Rybak zarzuca finansowanie sprowadzania do Europy islamskich imigrantów. Tak mówił też w swoim ostatnim słowie: - Nie obrażałem narodu żydowskiego. Działałem dla narodu polskiego i w imieniu ojczyzny.

"Marsz Patriotów" we Wrocławiu minuta po minucie

 

Sąd: ogromna szkodliwość czynu

W uzasadnieniu wyroku sąd uznał jednak, że wprowadzenie postaci Sorosa to tylko wymyślona, i to już w trakcie procesu, linia obrony Rybaka. - To nie był żaden performance. Ta kukła, z wszystkimi atrybutami z antysemickiej, nazistowskiej karykatury, wyrażała po prostu Żyda. A oskarżony działał w sposób świadomy i zaplanowany - mówił w uzasadnieniu wyroku sędzia Marek Górny. I skazał Rybaka na 10 miesięcy bezwzględnego więzienia. Zaostrzył tym samym karę, o którą wnioskował prokurator, który domagał się dla oskarżonego kary 10 miesięcy prac społecznych.

ONR na wrocławskim Rynku

Sędzia Górny: - Szkodliwość tego czynu była ogromna. Budził grozę nie tylko wśród Żydów w Polsce, bo informowały o nim wszystkie duże media zagraniczne. Oskarżony powoływał się, że działał w imieniu ojczyzny, jednak wyrządził jej ogromną szkodę. Polska ma bowiem piękną kartę ratowania Żydów w czasie II wojny światowej. Od lat walczymy ze stereotypem Polaka antysemity, zwalczamy publikacje o "polskich obozach śmierci". Tymczasem oskarżony swoim czynem wysłał w świat jednoznaczny komunikat o niechęci do Żydów.

Te słowa spowodowały reakcję towarzyszących Rybakowi kilku mężczyzn odzianych w bluzy z polskim herbem: - Jaki antysemityzm?! Polska antysemicka?! - wykrzykiwał jeden z nich. Inny: - Ile sąd wziął od Sorosa za ten wyrok?! - krzyczał inny. Sąd nakazał policji wyprowadzenie ich z sali.

Rybak: jak się boją, to do Izraela!

Po ogłoszeniu wyroku emocje przeniosły się na korytarz. Tam w obecności kamer wyraźnie wzburzony Rybak wyrok nazwał hucpą i oświadczył, że będzie się od niego odwoływał. - Jeśli polski sędzia wydaje taki wyrok przeciwko polskiemu obywatelowi, to pytam: kto rządzi tym krajem? - krzyczał. - Od 27 lat najwyższe stanowiska w tym kraju zajmowali Żydzi i do jakiej sytuacji doprowadzili ten kraj? Ten wyrok to hańba i naplucie narodowi polskiemu w twarz. Jeśli nacja żydowska tak się boi, to mają swoje państwo i mogą wyjechać do Izraela.

A towarzyszący mu Sławomir Dul krzyczał w tym czasie, biegnąc za sędzią Górnym: - Precz z żydomasonerią!

Całości przyglądało się dwóch policjantów, których sąd prosił w czasie rozprawy o wyprowadzenie przeszkadzających w ogłoszeniu wyroku krzykaczy. Na korytarzu nie interweniowali, a po wszystkim ucięli sobie pogawędkę z Piotrem Rybakiem i towarzyszącymi mu mężczyznami.

Obserwujący od początku proces przedstawiciele mniejszości żydowskiej opuszczali sąd ukontentowani. Jeszcze przed ogłoszeniem wyroku zeznająca jako świadek Elżbieta Magenheim ze stowarzyszenia Drugie Pokolenie - Potomkowie Ocalałych z Holocaustu mówiła "Wyborczej", że zadowoli ją jakikolwiek wyrok skazujący, który da jednoznaczny sygnał, że w Polsce nie ma miejsca na podobne wystąpienia.

- Sąd zachował się bardziej niż przyzwoicie - mówiła nam po rozprawie.

Ksiądz Międlar przemawia na marszu: Nie chcemy w Polsce Allaha, nie chcemy gwałtów!

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Czytaj teraz
Więcej na ten temat
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
A jaki byłby wyrok za spalenie kukły Rosjanina czy też Chińczyka ? Zapewne przeszło by to przez nikogo nie zauważone. ADL ma wszędzie swoje agencje a w Polsce to już szczególnie.
@arab-z-bajki spal - zobaczysz .. . p.s. nie masz jaj .
@scoobydoopoznan Mam kurze i to mi wystarczy. A nie mam zamiaru eksperymentować, za pomysł dziękuję i możesz w tym względzie mnie zastąpić
Sytuacja, gdy sąd feruje wyrok wyższy, niż żąda prokurator jest dziwna i powinna być prawnie zakazana. Jeśli już, to sąd powinien zwrócić sprawę do prokuratury wyższej instancji z wnioskiem o nowy akt oskarżenia.
@qazokm Taaa i 5 lat będzie się ciągnąć sprawa a ty będziesz pyszczył na nicnierobiące Sądy. Puknij się w łeb - jak to namawia wasza niedoRzeczniczka...
@qazokm Oj, nie mamy pojęcia o prawie, prawda? Sędzia podejmuje decyzję w sposób niezwisły, w granicach prawa. Sytuacja, że nie mógłby orzekać surowiej niż żąda prokurator oznaczałoby, że jest ograniczony decyzją osoby trzeciej i nie może swobodnie podjąć decyzji. Co do drugiego zdania, to nawet szkoda słów.
No jakaś paranoja. Za przestępstwa o dużo większym ciężarze gatunkowym niejednokrotnie orzeka się wyroki w zawiasach. Żenujący wyrok. Uzasadnienie idiotyczne. Sędzia powinien kierować się prędzej zdrowym rozsądkiem niż politpoprawnością.
Polskojezyczna zydowska gazeta dla POlakow donosi!
@kazimirz No to czytaj dalej swoją rosyjskojęzyczną i nie wchodź tutaj.
Ciekawa prawidłowość - żadnego antyżydowskiego wpisu, wszystkie prożydowskie, przy czym wszystkie zaminusowane na czerwono. Czyżby cenzorowi nie płacili za dokładanie plusów tam gdzie trzeba?
Podejrzany prowokator jeszcze od Leppera, zaszkodził wizerunkowi Polski chyba nawet bardziej, niż Sikorski, Applebaum i Rostowski szkalujący Polskę w wywiadach po świecie.
@farmer_mendoza Nikt i nic nie przeskoczy w szkalowaniu Polski przez PiS-u i Kaczyńskich.
Polscy Żydzi to Lechoń, Tuwim, Słonimski, Leśmian, Marian Hemar, Jerzy Petersburski, Stanisław Ulam, Bruno Schulz, Stanisław Lem... Polscy nacjonaliści to Piotr Rybak, Marian Kowalski i równe szeregi miedzianoczołych z ONR. Żeby chcieć stać z Rybakiem i Kowalskim musiałbym chyba zastawić mózg w lombardzie.
@nikanor Obawiam się, że takiego mózgu nie przyjmą.
@nikanor Ale również tacy żydzi jak Jakub Bermann, Hilary Minc, Stanisław Radkiewicz, Mieczysław Mietkowski, Roman Romkowski, A Fejgin, K. Świetlik i wielu, wielu innych o ktorych nasi historycy wolą milczeć celem fałszowania historii.
@nikanor Fakt, jeżeli prawdziwy Polak ma wyglądać i gadać jak rybak i kowalski (pisownia zamierzona) to ja chcę być sztuczny.
Brawo! Nie można tolerować takich czynów, zwłaszcza tu, w Polsce, po czymś takim jak II wojna.