Na 10 miesięcy bezwzględnego więzienia skazał w poniedziałek sąd Piotra Rybaka, który w listopadzie ub. roku spalił na wrocławskim Rynku kukłę Żyda. To więcej, niż chciała prokuratura. - Szkodliwość czynu była ogromna. Zawieszenie kary tylko rozzuchwaliłoby sprawców podobnych incydentów - argumentował sędzia Marek Górny. Wyrok nie jest prawomocny.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Spalenie kukły Żyda. Skazany Piotr Rybak komentuje wyrok

Do spalenia kukły doszło w listopadzie ub. roku podczas zorganizowanej przez ONR manifestacji antyimigranckiej. Kto był sprawcą tego czynu, od początku nie ulegało wątpliwości - podkładającego ogień pod kukłę z pejsami odzianą w chałat i kapelusz Piotra Rybaka, byłego współpracownika Pawła Kukiza, a potem Zbigniewa Stonogi, nagrały policyjne kamery. W sądzie oskarżony przekonywał jednak, że spalił nie kukłę Żyda, a jedynie George'a Sorosa, finansisty, któremu Rybak zarzuca finansowanie sprowadzania do Europy islamskich imigrantów. Tak mówił też w swoim ostatnim słowie: - Nie obrażałem narodu żydowskiego. Działałem dla narodu polskiego i w imieniu ojczyzny.

"Marsz Patriotów" we Wrocławiu minuta po minucie

 

Sąd: ogromna szkodliwość czynu

W uzasadnieniu wyroku sąd uznał jednak, że wprowadzenie postaci Sorosa to tylko wymyślona, i to już w trakcie procesu, linia obrony Rybaka. - To nie był żaden performance. Ta kukła, z wszystkimi atrybutami z antysemickiej, nazistowskiej karykatury, wyrażała po prostu Żyda. A oskarżony działał w sposób świadomy i zaplanowany - mówił w uzasadnieniu wyroku sędzia Marek Górny. I skazał Rybaka na 10 miesięcy bezwzględnego więzienia. Zaostrzył tym samym karę, o którą wnioskował prokurator, który domagał się dla oskarżonego kary 10 miesięcy prac społecznych.

ONR na wrocławskim Rynku

Sędzia Górny: - Szkodliwość tego czynu była ogromna. Budził grozę nie tylko wśród Żydów w Polsce, bo informowały o nim wszystkie duże media zagraniczne. Oskarżony powoływał się, że działał w imieniu ojczyzny, jednak wyrządził jej ogromną szkodę. Polska ma bowiem piękną kartę ratowania Żydów w czasie II wojny światowej. Od lat walczymy ze stereotypem Polaka antysemity, zwalczamy publikacje o "polskich obozach śmierci". Tymczasem oskarżony swoim czynem wysłał w świat jednoznaczny komunikat o niechęci do Żydów.

Te słowa spowodowały reakcję towarzyszących Rybakowi kilku mężczyzn odzianych w bluzy z polskim herbem: - Jaki antysemityzm?! Polska antysemicka?! - wykrzykiwał jeden z nich. Inny: - Ile sąd wziął od Sorosa za ten wyrok?! - krzyczał inny. Sąd nakazał policji wyprowadzenie ich z sali.

Rybak: jak się boją, to do Izraela!

Po ogłoszeniu wyroku emocje przeniosły się na korytarz. Tam w obecności kamer wyraźnie wzburzony Rybak wyrok nazwał hucpą i oświadczył, że będzie się od niego odwoływał. - Jeśli polski sędzia wydaje taki wyrok przeciwko polskiemu obywatelowi, to pytam: kto rządzi tym krajem? - krzyczał. - Od 27 lat najwyższe stanowiska w tym kraju zajmowali Żydzi i do jakiej sytuacji doprowadzili ten kraj? Ten wyrok to hańba i naplucie narodowi polskiemu w twarz. Jeśli nacja żydowska tak się boi, to mają swoje państwo i mogą wyjechać do Izraela.

A towarzyszący mu Sławomir Dul krzyczał w tym czasie, biegnąc za sędzią Górnym: - Precz z żydomasonerią!

Całości przyglądało się dwóch policjantów, których sąd prosił w czasie rozprawy o wyprowadzenie przeszkadzających w ogłoszeniu wyroku krzykaczy. Na korytarzu nie interweniowali, a po wszystkim ucięli sobie pogawędkę z Piotrem Rybakiem i towarzyszącymi mu mężczyznami.

Obserwujący od początku proces przedstawiciele mniejszości żydowskiej opuszczali sąd ukontentowani. Jeszcze przed ogłoszeniem wyroku zeznająca jako świadek Elżbieta Magenheim ze stowarzyszenia Drugie Pokolenie - Potomkowie Ocalałych z Holocaustu mówiła "Wyborczej", że zadowoli ją jakikolwiek wyrok skazujący, który da jednoznaczny sygnał, że w Polsce nie ma miejsca na podobne wystąpienia.

- Sąd zachował się bardziej niż przyzwoicie - mówiła nam po rozprawie.

Ksiądz Międlar przemawia na marszu: Nie chcemy w Polsce Allaha, nie chcemy gwałtów!

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Roman Imielski poleca
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  A jaki byłby wyrok za spalenie kukły Rosjanina czy też Chińczyka ? Zapewne przeszło by to przez nikogo nie zauważone. ADL ma wszędzie swoje agencje a w Polsce to już szczególnie.
  @arab-z-bajki spal - zobaczysz .. . p.s. nie masz jaj .
  już oceniałe(a)ś
  3
  1
  @scoobydoopoznan Mam kurze i to mi wystarczy. A nie mam zamiaru eksperymentować, za pomysł dziękuję i możesz w tym względzie mnie zastąpić
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Sytuacja, gdy sąd feruje wyrok wyższy, niż żąda prokurator jest dziwna i powinna być prawnie zakazana. Jeśli już, to sąd powinien zwrócić sprawę do prokuratury wyższej instancji z wnioskiem o nowy akt oskarżenia.
  @qazokm Taaa i 5 lat będzie się ciągnąć sprawa a ty będziesz pyszczył na nicnierobiące Sądy. Puknij się w łeb - jak to namawia wasza niedoRzeczniczka...
  już oceniałe(a)ś
  5
  9
  @qazokm Oj, nie mamy pojęcia o prawie, prawda? Sędzia podejmuje decyzję w sposób niezwisły, w granicach prawa. Sytuacja, że nie mógłby orzekać surowiej niż żąda prokurator oznaczałoby, że jest ograniczony decyzją osoby trzeciej i nie może swobodnie podjąć decyzji. Co do drugiego zdania, to nawet szkoda słów.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  No jakaś paranoja. Za przestępstwa o dużo większym ciężarze gatunkowym niejednokrotnie orzeka się wyroki w zawiasach. Żenujący wyrok. Uzasadnienie idiotyczne. Sędzia powinien kierować się prędzej zdrowym rozsądkiem niż politpoprawnością.
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  Polskojezyczna zydowska gazeta dla POlakow donosi!
  @kazimirz No to czytaj dalej swoją rosyjskojęzyczną i nie wchodź tutaj.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Ciekawa prawidłowość - żadnego antyżydowskiego wpisu, wszystkie prożydowskie, przy czym wszystkie zaminusowane na czerwono. Czyżby cenzorowi nie płacili za dokładanie plusów tam gdzie trzeba?
  już oceniałe(a)ś
  5
  1
  Podejrzany prowokator jeszcze od Leppera, zaszkodził wizerunkowi Polski chyba nawet bardziej, niż Sikorski, Applebaum i Rostowski szkalujący Polskę w wywiadach po świecie.
  @farmer_mendoza Nikt i nic nie przeskoczy w szkalowaniu Polski przez PiS-u i Kaczyńskich.
  już oceniałe(a)ś
  2
  3
  Polscy Żydzi to Lechoń, Tuwim, Słonimski, Leśmian, Marian Hemar, Jerzy Petersburski, Stanisław Ulam, Bruno Schulz, Stanisław Lem... Polscy nacjonaliści to Piotr Rybak, Marian Kowalski i równe szeregi miedzianoczołych z ONR. Żeby chcieć stać z Rybakiem i Kowalskim musiałbym chyba zastawić mózg w lombardzie.
  @nikanor Obawiam się, że takiego mózgu nie przyjmą.
  już oceniałe(a)ś
  0
  5
  @nikanor Ale również tacy żydzi jak Jakub Bermann, Hilary Minc, Stanisław Radkiewicz, Mieczysław Mietkowski, Roman Romkowski, A Fejgin, K. Świetlik i wielu, wielu innych o ktorych nasi historycy wolą milczeć celem fałszowania historii.
  już oceniałe(a)ś
  1
  4
  @nikanor Fakt, jeżeli prawdziwy Polak ma wyglądać i gadać jak rybak i kowalski (pisownia zamierzona) to ja chcę być sztuczny.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Brawo! Nie można tolerować takich czynów, zwłaszcza tu, w Polsce, po czymś takim jak II wojna.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0