Dzięki ubiegłorocznej zbiórce pieniędzy wyremontowaliśmy siedzibę ośrodka rehabilitacji Ostoja przy ul. Robotniczej, a jego mali pacjenci dostali także miniogród sensoryczny z placem zabaw.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Fabryka św. Mikołaja działa od 12 lat. To wspólna akcja charytatywna "Gazety Wyborczej Wrocław" i Fundacji Agory. Rok temu dzięki sponsorom zebraliśmy 204 tys. zł. Za połowę tej kwoty ufundowaliśmy paczki dla najuboższych wrocławskich uczniów, druga część trafiła do Stowarzyszenia "Ostoja", które prowadzi ośrodek rehabilitacyjno-edukacyjny dla niepełnosprawnych dzieci. Bo co roku Fabryka wspiera jedną, wybraną placówkę medyczną.

Ośrodek Terapeutyczny "Ostoja" wyremontowany dzięki Fabryce św. Mikołaja

Kolejną edycję naszej akcji rozpoczęliśmy w czwartek, a wczoraj odwiedziliśmy Ostoję przy ul. Robotniczej. Z rehabilitacji korzysta tam od 130 do 150 dzieci do siódmego roku życia. - Z nieprawidłowościami rozwoju, praktycznie z każdym schorzeniem - mówi Małgorzata Gorący, prezes Dolnośląskiego Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Młodzieży "Ostoja".

Tu zaszła wielka zmiana

Jeszcze w ubiegłym roku budynek ośrodka był w opłakanym stanie. Sypała się elewacja, a podczas deszczu przeciekał dach. Na posesji nie było parkingu z prawdziwego zdarzenia, rodzice mieli problemy z dowiezieniem dzieci na zajęcia.

Gorący wspomina: - Kiedyś, jeszcze przed remontem, przyjechał rodzic, wysiadł z samochodu i krzyknął do żony: "Matko Boska, co to jest? Odjeżdżamy!".

Obecnie budynek i jego okolica wyglądają zupełnie inaczej i jest to zasługa Fabryki i jej hojnych darczyńców. Powstał nowy, łatwiejszy wjazd dla wózków. Żeby poruszające się na nich dzieci łatwo się przemieszczały, usunięto stare żelbetowe płyty. Odnowiono także chodnik, dojście do budynku wyłożono kostką brukową, a wzdłuż ścian ułożono odpływy, dzięki czemu po deszczu woda nie przedostaje się do wewnątrz. Posesję Ostoi odgrodzono płotem od sąsiadującego z nią terenu przemysłowego. Rodzice mają wreszcie gdzie zaparkować samochody. Ale to nie wszystko, bo przed budynkiem stworzono miniogród sensoryczny z placem zabaw, służący do terapii manualnej i integracji dzieci.

- Posadziliśmy tam specjalnie dobrane rośliny i zioła o intensywnych zapachach, by pobudzić zmysł węchu. Jest także ścieżka dotykowa usypana z różnego rodzaju i koloru żwiru. Na murze powstała tablica, po której dzieci mogą malować kredą. Oprócz tego mogą korzystać z huśtawki i zjeżdżalni, a przed bolesnymi upadkami chroni je tzw. bezpieczne podłoże - wylicza Małgorzata Gorący.

Spełnione marzenia

Pieniądze z Fabryki pozwoliły odmienić też wnętrze ośrodka. W jednym z pomieszczeń powstała sala doświadczania świata.

Gorący: - To było marzenie dzieci, rodziców i pracowników. Sala jest dodatkowym narzędziem do rehabilitacji, bardzo efektywnym dla terapeutów. Była niezbędna, ale nie mieliśmy na to pieniędzy.

Teraz w Ostoi działa urządzenie do stymulacji dotyku, wzroku i słuchu, służące integracji sensorycznej. Kolorowe, całe mieni się od świecących światłowodów. Do dyspozycji dzieci są też m.in. niewielki basen z piłkami, platforma wydająca dźwięki i stolik z podświetlanym blatem.

Stoi pod stacją lokomotywa. Czy podziemny Wrocław istnieje? [ZDJĘCIA]

Magdalena Litarska, koordynatorka ośrodka: - To ulubione miejsce dzieci, ale też naszych rehabilitantów. Daje możliwość pracy na wszystkich zmysłach. W zależności od potrzeb można dzieci wyciszać lub pobudzać. Podczas zajęć zawsze towarzyszą im odpowiednie dźwięki, np. odgłosy lasu, burzy, ale też spokojny śpiew ptaków czy szum wody.

Czteroletni Marcel, który urodził się z zespołem Downa, wczoraj po raz pierwszy skorzystał z pokoju poznawania świata. Był pod ogromnym wrażeniem, tak samo zresztą jak jego mama.

Kamila Hołda: - Zrobiłam nawet zdjęcia dla męża i znajomych, żeby pokazać, jak to wszystko super wygląda. Marcel był zachwycony, jak zobaczył platformę z dźwiękami, basenik z piłkami i kolorowe światełka. Jestem przekonana, że teraz będzie chciał przyjeżdżać tutaj częściej. Po zajęciach nie chciał wyjść.

Małgorzata Gorący: - Gdyby nie pomoc Fabryki św. Mikołaja, tego wszystkiego nie udałoby się zrobić.

Fabryka pracuje nadal

W tym roku chcemy wesprzeć Fundację "Krzyś" i jej Ośrodek Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży przy ul. Stalowej. Prowadzona jest tam m.in. terapia dla dzieci z porażeniem mózgowym i autystycznych. Ośrodek potrzebuje wsparcia finansowego przede wszystkim na zakup nowoczesnych urządzeń do rehabilitacji. Numer jeden na tej liście to sprzęt do terapii metodą Tomatisa, która pozwala zmniejszyć lub wycofać zachowania autystyczne, polepszyć kontakt wzrokowy i funkcje motoryczne. Fundacja chce także doposażyć gabinety i sale. Już na starcie tegorocznej edycji Fabryki św. Mikołaja, w czwartek, złoty sponsor i partner naszej akcji - firma Profit Development SA - zadeklarował wpłatę 100 tys. zł.

Poznaj ich! Oto 30 najbardziej kreatywnych wrocławian [SYLWETKI]

Jak przyłączyć się do Fabryki św. Mikołaja?

Zainteresowani pomocą dla proszeni są o kontakt z Agnieszką Iwanowską (agnieszka.iwanowska@wroclaw.agora.pl) lub telefonicznie pod numerem 71 37 17 231.

Fabryce w 2015 roku pomagali:

** Profit Development SA - Złoty Sponsor i Partner Akcji ** Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich Kogeneracja SA - Złoty Sponsor ** Volvo Polska ** Temar Deweloper ** Dom Aukcyjny Dawro ** Kancelaria Prawna Schampera, Dubis, Zając i Wspólnicy Sp. k. ** Fundacja Rosa ** Titanum Sp. z o.o. ** Fundacja Między Niebem a Ziemią ** Przedsiębiorstwo Handlowe KEY ** Cargill Poland Sp. z o.o. ** Archicom Holding Sp. z o.o. ** ARTCOM Systemy Radiokomunikacyjne ** Hotel Willa Odkrywców Szklarska Poręba ** Kancelaria Adwokacka Agnieszka Kluszczyńska ** Softlog Sp. z o.o. Sp. k. ** Dolnośląskie Stowarzyszenie Pośredników w Obrocie Nieruchomościami i Zarządców Nieruchomości DOSPON ** Rudy Consulting Sp. z o.o. ** Maćków Pracownia Projektowa Sp. z o.o. ** Kancelaria Radcy Prawnego Anna Sergiej ** Kancelaria Radcy Prawnego Sebastian Kania ** Osiński i Syn Sp. jawna ** Multi Grupa ** Międzynarodowa Wyższa Szkoła Logistyki i Transportu we Wrocławiu ** Szkoła Języka Angielskiego "International House" ** Alta Linguistic Szkoła Języków Obcych ** Kancelaria Radców Prawnych Kołodziej, Pinkosz, Witwicki Sp. p.

AMBASADOR WROCŁAWIA 2016. ZAGŁOSUJ

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Jarosław Kurski poleca
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Dziękujemy sponsorom :)
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  świetnie, tylko dlaczego część zdjęć jest z ośrodka przy ul. Górnickiego ???
  już oceniałe(a)ś
  0
  0