WOŚP 2016 gra w tym roku we Wrocławiu na placu Nowy Targ. "Jurek Owsiak to dar od Boga", "Wrzucamy dziś trzy razy więcej!", "Szkoda, że to tylko raz w roku" - mówią Wrocławianie.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Większość mieszkańców Wrocławia, których spotkaliśmy w niedzielę była zdziwiona, że Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy nie gra w tym roku na Rynku. - Najpierw poszłam na Rynek i myślałam, że Orkiestra jest odwołana. Na szczęście wolontariusze pokazali mi drogę. Tu też jest ok., ale wiele ludzi może nie wiedzieć o zmianie lokalizacji - mówi Karolina Jóźwiak.

W tym roku dają na WOŚP więcej!

Przez Nowy Targ i tak przewijają się jednak setki ludzi. Rozstawiono tam scenę, na której są pokazy taneczne, licytacje i koncerty. Na rozstawionych obok stoiskach można kupić gadżety WOŚP: koszulki, kubki, plakaty, baloniki.

Za wrzucenie pieniędzy do puszki można też przejechać się na koniu wrocławskiej straży miejskiej, wsiąść na motocykle prezentowane przez akademicki klub motorowy Apanonar, czy nauczyć się pierwszej pomocy na stoisku Ratownictwa Wodnego. - Dzieci są bardzo ciekawe naszych fantomów. Podchodzą z zainteresowaniem, przy okazji uczą się zasad pierwszej pomocy - mówi Karolina Jenczak ze stanowiska ratowników.

Uczestnik imprezy Jacek Kos, z którym rozmawialiśmy przed godziną 13 zdradził, że nadszarpnął już budżet domowy swojej rodziny. - Miałem wrzucić w tym roku dwa razy więcej do puszki, ale coś mnie tknęło i zamiast 10 zł, wrzuciłem 50 zł. Teraz jeszcze kupiłem dwa kubki dla swoich córek i uczyłem się pierwszej pomocy, a to dopiero początek dnia - śmiał się.

Podobnie zachowała się Alicja i Łukasz, którzy przyszli na Nowy Targ z synem Ignasiem. - Daliśmy trzy razy więcej, niż w zeszłych latach, a wcale nie jesteśmy jakimiś superentuzjastami WOŚP. Bardzo brakuje nam wojska i czołgów. Dla syna, tak jak dla wszystkich chłopaków, byłaby to jak zawsze fajna atrakcja.

Orkiestra naprawdę pomaga

Wolontariuszka ze sztabu harcerskiego WOŚP we Wrocławiu Katarzyna Rodzeń przyznaje, że ludzie w tym roku chętniej biorą udział w zbiórce pieniędzy. Wie, co mówi, harcerze grają z Orkiestrą we Wrocławiu już 22 raz. - Ludzie się podzielili, część rzeczywiście nie chce dawać na WOŚP z jakiś względów ideologicznych. Ale z drugiej strony w społeczeństwie jest coraz więcej ludzi, którym Orkiestra pomogła. Nawet wśród wolontariuszy są osoby, które korzystały w dzieciństwie ze szpitalnego sprzętu z serduszkiem. Prawdziwa siła Orkiestry polega właśnie na tym, że my naprawdę skutecznie pomagamy ludziom! - mówi Rodzeń.

Jej słowa potwierdza Katarzyna Kadziek, która przyszła na Nowy Targ ze swoim psem na spacer. - Sprzęt orkiestry uratował życie mojemu wnukowi. Jurek Owsiak to jest dar od Boga i uważam, że WOŚP raz w roku to stanowczo za mało.

W urzędzie miejskim przy placu Nowy Targ zorganizowano sztab WOŚP dla harcerzy. Wolontariusze przynoszą tam swoje puszki, a inni liczą pieniądze. O godz. 13, czyli pól godziny po rozpoczęciu imprezy mieli 4 800 zł. Zaledwie 20 minut później 7300 zł.

Atrakcje w ramach WOŚP

W tym roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra pod hasłem "Mierzymy wysoko" i zbiera pieniądze na sprzęt medyczny dla oddziałów pediatrycznych oraz opiekę medyczną dla seniorów. To już 24. finał, a przez wszystkie lata działalności Orkiestra zebrała ponad 650 mln zł na zakup sprzętu medycznego.

W sercu wrocławskiego WOŚP, czyli na Nowym Targu, a później w klubie Stary Klasztor, który znajduje się obok wystąpią m.in. Mali Giganci, Janek Samołyk, Girls on Fire, czy dowodzony przez aktora Arkadiusza Jakubika zespół Dr Misio. Pojawi się także Leszek Cichoński i WrocLove Guitar Band, którzy na scenę zapraszają gitarzystów do wspólnego zagrania m.in. "Hey Joe" Hendrixa (Cichoński co roku w maju organizuje we Wrocławiu Gitarowy Rekord Guinnessa). Natomiast od godz. 15.30 klubie Stary Klasztor odbędzie się koncert podczas którego zagrają: Dikanda, Closterkeller, Hurt i Habakuk.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Orkiestra to jedna z najlepszych rzeczy, jakie się nam przydarzyły po 1989 roku. Jeśli przylecieliby Kosmici i powiedzieliby: Pochwalcie się, co macie najlepszego, bo jak nie, to was spryskamy DDT - to akcja charytatywna Owsiaka jest tym, czym chwalić się można każdemu. Biorąc pod uwagę, że Polska jest na ostatnim miejscu w Europie pod względem postaw obywatelskich i zaufania społecznego, to prawdziwy fenomen. Jest to również akcja czysta do gruntu, gdyż wyłącznie obywatelska: nie ma ona nic wspólnego ani z Kościołem katolickim, ani nie stoi za nią szmata narodowo-katolickiej tradycji. Jest za to lewicowa idea wolności, równości, solidarności i braterstwa. I to właśnie tak bardzo mierzi niektórych szmaciarzy.
  @kadykianus Twierdzenie, że prawica musi być katolicka, że lewica musi być liberalna obyczajowo i antytradycyjna, że WOŚP to działanie lewicowe, pasuje do retoryki PISu... Wyzywanie niektórych od szmaciarzy raczej też nie koresponduje z lewicową wrażliwością i tolerancją. Jesteś PISowcem i wrzucasz prowokacyjne posty, żeby wzbudzić hejt? Czy faktycznie uważasz się za lewicowca, tylko nie zdajesz sobie sprawy, jak ci blisko do Kaczyńskiego?
  już oceniałe(a)ś
  16
  15
  @kiker1 Ty nie gadaj. Ty lepiej powiedz, czy wrzuciles. A swoj post wyslij Macierewiczowi albo do Pawlowicz. To ich przekonuj a nie mnie.
  już oceniałe(a)ś
  3
  1
  To hańba dla nowych autokratycznych władz, że wolontariuszami w Polsce są żołnierze Bundeswehry (w Szczecinie) a nie Wojska Polskiego.
  już oceniałe(a)ś
  6
  0
  Jurek Owsiak od 24 lat potrafił zjednoczyć skłócony naród i wykrzesać z ludzi dobro. Orkiestra na 1 dzień w roku scala podzielony, spolaryzowany, przepełniony wzajemną nieufnością i niechęcią kraj. WOŚP miała i nadal ma, ważny wkład w budowę społeczeństwa obywatelskiego. Pomyślcie tylko, co jest tak naprawdę ważne w życiu? Za 20-30 lat nas już nie będzie, ale pozostanie po nas dobro które się zadziało: aparatura medyczna zakupiona ze składek Orkiestry, która uratowała i uratuje jeszcze życie tysiącom ludzi. Tylko to będzie miało znaczenie. A nie jakiś PiSowski agresywny polityk, straszący zwolnieniem z pracy "za udział w hecy WOŚP", o którym nikt kiedyś nie będzie nawet pamiętał. Mimo hejtu PiSowskich polityków, pomagajcie dalej Orkiestrze!
  już oceniałe(a)ś
  32
  34