Skąd najlepiej ostrzelać zbuntowany Wrocław, dlaczego Wzgórze Ceglarskie nazwano imieniem Karla von Holteia i co trzeba zafundować miastu, żeby przejść do historii - o tym w VI odcinku "Spacerownika".
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Będzie wyjątkowo "spacerowy", bo pójdziemy Promenadą, która jest tym dla Wrocławia, czym Ring dla Wiednia, a Planty dla Krakowa. Ten wspaniały szlak zawdzięczamy Francuzom. W 1807 roku Hieronim Bonaparte kazał rozebrać mury miejskie Wrocławia. Choć była to decyzja okupanta, wyświadczył miastu przysługę, za którą należy mu się pomnik. Na razie zamiast pomnika warto się wybrać na spacer. I naprawdę pogoda nie ma znaczenia, bo wprawdzie Promenada to przede wszystkim "zielony salon Wrocławia", ale jesienią i zimą też jest atrakcyjna. Po pierwsze, wabi pięknymi widokami, po drugie, pozwala prześledzić postępy sztuki fortyfikacyjnej, bo ślady Twierdzy Wrocław przetrwały na szczęście do naszych czasów.

"Spacerownik Wrocławski 2" Beaty Maciejewskiej ze zdjęciami Mieczysława Michalaka w wersji drukowanej można kupić w księgarniach oraz na kulturalnysklep.pl

Kiedyś to były zimy. Zaspy większe od człowieka. Ostatnia taka w 2010 roku

Zimą 1995/1996 Wisła zmarzła. Na zdjęciu lodołamacz kruszy lód przy przęsłach mostu Syreny
Zimą 1995/1996 Wisła zmarzła. Na zdjęciu lodołamacz kruszy lód przy przęsłach mostu Syreny  Fot. KUBA ATYS

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej na ten temat
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
Pani Beato kocham panią za Wrocław.
Beata pójdziesz do nieba za to, co robisz dla Wrocławia (no, chyba że zostaniesz wcześniej prezydentem/tką Wrocławia).
@bodcom taka głupia to chyba nie będzie bo mądrości osoby mikstackiej w działaniach przeciw miastu nikt nie przeskoczy
Czy ten gość będzie miał orgazm?