Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Rowerowa 500 brzmi jak nazwa wyścigu, ale nazwa pochodzi stąd, że łączna długość wszystkich tras w tej sieci wynosi ponad 500 km. To wspólny projekt trzech gmin. Na terenie Głuszycy i Walimia wyznaczono po 10 tras, a Jedlina-Zdrój ma ich 8. Wszystkie są dobrze oznakowane.

Zbudowano też miejsca obsługi rowerzystów. W każdym jest podstawowy zestaw narzędzi, myjka i stacja ładowania rowerów elektrycznych. Dziś nowy system został oficjalnie otwarty. Mapa Rowerowej 500 niedługo ma być dostępna online. Każda trasa będzie też miała swój cyfrowy ślad.

Łączna długość wszystkich tras w tej sieci wynosi ponad 500 kmŁączna długość wszystkich tras w tej sieci wynosi ponad 500 km fot. Materiały prasowe

Górskie, leśne, szosowe, mieszane

Kto może się tu wybrać i czego się właściwie spodziewać po tych okolicach? Rowerowa 500 obejmuje Góry Wałbrzyskie, Kamienne i Sowie, ale to propozycja nie tylko dla fanów MTB. Typowo górskich tras w tamtych okolicach oczywiście nie brakuje. Część tras w Rowerowej 500 należy zresztą do istniejących już sieci: Strefy MTB Sudety, Strefy MTB Głuszyca oraz Bike Park Walim MTB.

Nowość polega na tym, że w nowym systemie znalazły się odcinki zarówno leśne, o różnej charakterystyce, jak i prowadzące szosami. Niektóre propozycje zostały w całości szosowe – pofałdowany teren sprawia, że są bardzo urozmaicone, inne są asfaltowo-szutrowe, tylko leśne albo pod każdym względem mieszane. Długość: od kilku do ok. 70 kilometrów, przy czym większość tras liczy kilkanaście lub ok. 20 km. Skala trudności: od łatwych do bardzo trudnych (pamiętajmy przy tym, że krótsze trasy też mogą być trudne).

Poszukaj kilometrów dla siebie

Rowerowa 500 została pomyślana tak, by każdy mógł znaleźć tu coś dla siebie. Np. trasą uzdrowiskową w Jedlinie-Zdroju można pojechać nawet z młodszymi dziećmi (trasa J2, długość 12 km po szutrach i asfalcie), wjazd na Górę Borowa (trasa J3, długość 18,5 km po szutrach) wymaga już trochę kondycji. Widokowo-historyczna trasa głuszycka (oznakowana jako G1) liczy 18 km, prowadzi po asfalcie i pozwala poczuć przyjemność z wysiłku, ale bez konieczności przekraczania własnych granic.

Z kolei duże pętle typowo górskie (zwłaszcza głuszycka G7 oraz walimska W7) wymagają i zaufania do własnych sił, i pewnego doświadczenia. Dodajmy, że w Głuszycy można też skorzystać z wypożyczalni rowerów elektrycznych, dzięki którym na podjazdy i odległości patrzy się inaczej.

Rower to nie wszystko

Oprócz wyznaczenia tras, twórcy nowej sieci rekomendują prawie 30 obiektów noclegowych i gastronomicznych z dodatkową ofertą dla rowerzystów. To praktyczne o tyle, że wycieczkę rowerową można połączyć ze zwiedzaniem okolicy. A jest to bardzo ciekawa część Sudetów Środkowych. Znajdują się tu atrakcje takie jak Sztolnie Walimskie, Kompleks Włodarz i Podziemne Miasto Osówka, Pałac Jedlinka (m.in. z rekonstrukcją sztabu organizacji budującej tajemnicze podziemne budowle kompleksu Riese, lokalnym browarem i atrapą samolotu Czerwonego Barona), Zamek Grodno, Jezioro Bystrzyckie ze „śpiewającą" kładką, Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego „Akwarium" w Zagórzu Śl. (gdzie można zobaczyć miejscową faunę i florę), Park Aktywności „Czarodziejska Góra" w Jedlinie-Zdroju (park linowy) oraz sportowo-rekreacyjny kompleks Active Jedlina.

Tu można zobaczyć mapę tras - kliknij!

Tu można zobaczyć opis tras - kliknij!

Dodatkową atrakcją turystyczną będzie bardzo malownicza linia kolejowa prowadząca doliną rzeki Bystrzycy między Świdnicą a Jedliną-Zdrój. Jej remont właśnie trwa. Być może w przyszłym roku pojadą tamtędy pociągi.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.