Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Docelowo S3 ma mieć 480 km - od Świnoujścia do Lubawki. Połączy też Szczecin, Gorzów Wielkopolski, Zieloną Górę i Legnicę. A gdy w końcu Czesi wybudują swój odcinek autostrady, będzie nią można szybko dojechać do Pragi i dalej na południe Europy.

Żeby dojechać do Pragi

Wałbrzych ma dużą strefę przemysłową oraz jedną z najbardziej znanych polskich atrakcji turystycznych - Zamek Książ. Dlatego zapewne skorzysta już na przedłużeniu S3 do Bolkowa, co ma nastąpić za półtora roku. Wtedy na Dolnym Śląsku powinno pojawić się więcej turystów z północnej Polski, a może również i ze Skandynawii oraz północno-zachodnich Niemiec.

Romanowi Szełemejowi, prezydentowi Wałbrzycha, bardzo zależy jednak również na doprowadzeniu drogi do polskiej granicy w Lubawce oraz przedłużeniu jej do Pragi po czeskiej stronie. - Duża część produkcji zakładów z wałbrzyskiej strefy ekonomicznej jest wysyłana na południe - tłumaczy.

Dlatego podczas czwartkowej konferencji "Miasta w strefie S3. Wałbrzych" będziemy rozmawiać nie tylko o tym, jak wykorzystać budowę S3 do Bolkowa, ale również, co zrobić, by ją przedłużyć do południowej Lubawki i Pragi. Po wybudowaniu czeskiego odcinka Dolny Śląsk zyska ekspresowe połączenia drogowe zarówno z Włochami, jak też przez Brno z Austrią, Węgrami i Bałkanami.

Potrzebne są nowe drogi

Poza tym Wałbrzychowi - ale także podwałbrzyskim gminom i leżącej w pobliżu Świdnicy - potrzebne są dobre połączenia z S3 - z Bolkowa i do Lubawki. To też będzie tematem naszej rozmowy.

W debacie wezmą udział m.in. Maciej Badora, prezes Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Invest Park, Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha, Krzysztof Urbański, były szef Zamku Książ, a obecnie prezes spółki Operators oraz Marcin Wójcik z zarządu Faurecia Wałbrzych.

Miasta w strefie S3

Konferencję organizuje w czwartek 8 grudnia "Gazeta Wyborcza" wspólnie z Urzędem Miejskim w Wałbrzychu. Rozpocznie się ona o godz. 11 w Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia przy ul. Piotra Wysockiego 29 w Wałbrzychu.

Najpierw obejrzymy prezentację o trasie S3 przygotowaną przez dolnośląski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, a potem prezydent Roman Szełemej opowie o Wałbrzychu. Następnie rozpocznie się debata - na jej końcu przewidziane są pytania z sali. Konferencja powinna zakończyć się przed godz. 14.

Spotkanie jest otwarte - można się na nie zapisać w internecie na stronie konferencjawalbrzych.evenea.pl .

To już druga konferencja z cyklu "Miasta w strefie S3" - pierwszą zorganizowaliśmy 24 listopada w Legnicy.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.