Orkan Fryderyka we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku. Nocą wiatr wiał z prędkością nawet 113 km na godzinę, a strażacy interweniowali ponad 200 razy.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Połamane drzewa, zerwane dachówki, przerwy w dostawie prądu - oto skutki orkanu Fryderyka, który w czwartek dotarł na Dolny Śląsk. Na stacji pomiarowej pod Wrocławiem odnotowano wiatr o prędkości 113 km na godzinę, w Sudetach wiał z prędkością nawet 140 km/h.

Czytaj też: Trudne warunki w górach. Weszli z piątką dzieci na Śnieżne Kotły, nie potrafili wrócić

- Było niespokojnie, choć na szczęście nikomu nic się nie stało. Straż pożarna przeprowadziła tej nocy 240 interwencji, najpoważniejszą był zerwany dach budynku w Stroniu Śląskim - mówi st. kpt. Daniel Mucha, oficer prasowy wojewódzkiej straży pożarnej.

"Obecnie trwa usuwanie szkód powstałych w wyniku silnego wiatru - głównie wiatrołomów. Co chwilę wpływają kolejne zgłoszenia o powalonych drzewach i zerwaniach liniach energetycznych.

Przerwy w dostawie energii występują między innymi w poniższych miejscowościach Brochocin, Łukaszów, Sędzimirów, Grodziec, Nowa Wieś Grodziska, Czaple, Jerzmanice Zdrój" - informowali nocą strażacy ze Złotoryi.

Orkan Fryderyka
Orkan Fryderyka  Fot. printscreen ze strony Złotoryja 112

Orkan Fryderyka
Orkan Fryderyka  Fot. printscreen ze strony Strzelin998

Z powodu silnego wiatru nie było prądu w powiatach: lubańskim, zgorzeleckim, jeleniogórskim, kamiennogórskim, złotoryjskim, bolesławieckim i lwówecki; awarie dotyczyły także Wrocławia. Jak informuje Tauron, naprawy trwają; we Wrocławiu awarie będą usuwane do godz. 16.

Czytaj więcej: Szczegółowa lista awarii oraz plan napraw

Wiatr wywrócił choinkę na pl. Grunwaldzkim

Silny wiatr wywrócił także choinkę na pl. Grunwaldzkim, która spadła na jezdnię. Nikomu nic się nie stało.

Orkan Fryderyka wywrócił choinkę na pl. Grunwaldzkim
Orkan Fryderyka wywrócił choinkę na pl. Grunwaldzkim  Fot. printscreen ze strony Wrocław - sorry, że nie w temacie

MIECZYSŁAW MICHALAK

Orkan Fryderyka. Ciężarówka wpadła do rowu

Przed godz. 22 wiatr wywrócił ciężarówkę, która wpadła do rowu. Do wypadku doszło w pobliżu miejscowości Nowa Wieś Legnicka, na trasie z Jawora w kierunku Legnicy (droga numer 3).

Nikomu nic się nie stało, ale ponieważ nastąpił wyciek paliwa z uszkodzonego samochodu, na miejsce wysłano strażaków - zastęp ratownictwa chemicznego z Legnicy.

Z powodu orkanu, służby nie zadecydowały wczoraj o wyciągnięciu pojazdu z rowu: - Ze względu na silny wiatr pojazd będzie wyciągany w godzinach porannych, patrol zabezpiecza pojazd - poinformował dyżurny Piotr Stec z GDDKiA.

Czytaj więcej: Orkan Fryderyka we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku. Awaria elektrowni i wiatr z prędkością 108 km/h [DZIAŁO SIĘ W CZWARTEK]

Premier Mateusz Morawiecki zwołał w związku z orkanem poranną naradę szefów służb:

Orkan Fryderyk. Prognoza pogody na piątek

Dziś wiatr osiągnie prędkość od 65 do 110 km na godzinę. W górach będzie padał śnieg, a w całym regionie mogą wystąpić zawieje i zamiecie. Według IMGW sytuacja ma uspokoić się w godzinach popołudniowych. Termometry we Wrocławiu pokażą od 3 do -2 stopni.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  W Stroniach Śląskich!!! Gazeto zlituj się nad nami czytelnikami!
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  Kurcze, taka piękna choinka! Dopiero ubolewałam, że na Rynku nie ma tak pieknego drzewa jak to pod politechniką....
  już oceniałe(a)ś
  0
  0