Łódzkie Planetarium EC1 zostało Nowym Cudem Polski 2016. Oddano na nie zdecydowanie największą liczbę głosów. Na podium uplasowały się także wrocławskie Hydropolis oraz Szlak Kościołów Drewnianych Regionu Kozła. Które jeszcze miejsca docenili internauci? Zobaczcie!
REKLAMA
TOMASZ STANCZAK Agencja Wyborcza.pl
1 z 7
1. Planetarium EC1, Łódź - 18,09 % głosów
Planetarium EC1 Łódź jest najnowocześniejsze w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Pod kopułą o średnicy 18 m znajduje się ekran sferyczny o średnicy 14 metrów, zaawansowany system projekcyjny o rozdzielczości 8K oraz 110 wygodnych foteli.
Wrażenie robi także sam wybór siedziby - bowiem wybudowano je w dawnej elektrowni z XIX wieku.
Hydropolis kosztowało 59 mln zł i poświęcone jest wodzie. Powstało w podziemiach MPWiK. Znajdziemy tam interaktywne ekrany i hologramy, na których można obejrzeć historię powstania naszej planety. Jest też sala relaksu, gdzie można wsłuchiwać się w szum morza i prawdziwe odgłosy z dżungli.
Atrakcji jest multum, a co jakiś czas dodawane są nowe. Jury doceniło wrocławską instytucję podkreślając, że na co dzień nie doceniamy, jak ważną rolę pełni w naszym życiu woda.
3. Szlak Kościołów Drewnianych Regionu Kozła - 9,38 %
Jak pisze National Geographic w uzasadnieniu: 'Gotycko-renesansowe kościółki urzekają harmonią bryły i bogactwem wnętrz'. Organizatorzy konkursu dodają, że obiekty umiejscowione są na szlaku o łącznej długości 23 km i najlepiej zwiedzać je po kolei na rowerze. Polecamy!
4. Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki, Toruń - 7,54 %
Sala otwarta w grudniu 2015 roku, pełnie wiele ról, m.in. muzyczną, teatralną i konferencyjną. Jest siedzibą toruńskiej orkiestry symfonicznej. Widownia, która może towarzyszyć jej koncertom przekracza liczbę 800.
Jordanki otrzymały już wyróżnienie w konkursie Bryła Roku 2015, a teraz docenili ją jurorzy National Geographic. Jak piszą, obok tego budynku trudno przejść obojętnie.
Trójwymiarowy mural w stolicy Wielkopolski, który opowiada historię Śródki, jednej z dzielnic. Malunek znany jest jako "Opowieść śródecka", zawiera m.in. trębacza i kota. Jest atrakcyjną turystyczną znaną nawet poza granicami Polski. Gdy tylko pojawił się na ścianie jednego z poznańskich budynków, wzbudził spore zainteresowanie mediów, turystów.
Roztocze i Szumy Roztoczańskie Szumy to nic innego jak powstałe na roztoczańskich rzekach wodospady. Właśnie w tej części Polski nazywanie ich lokalnym określeniem szumy stało się bardzo popularne. Obok wodospadów krajobraz Roztocza Zachodniego, które leży na terytorium Polski, kształtują głębokie nawet na 20 metrów wąwozy lessowe, faliste pola uprawne i lesiste wzgórza. Po Roztoczu biegną dwa popularne trakty konne i prowadzący do Lwowa szlak rowerowy.
Jak czytamy na oficjalnej stronie geościeżki, 'przejście jej trasą, o około 5-kilometrowej długości, umożliwia zapoznanie się w bezpieczny i wygodny sposób, z elementami niezwykle rzadkiego w Polsce krajobrazu pokopalnianego, który powstał w efekcie wieloetapowych przemian.'
W oczach jury ścieżka ma wiele zalet, lecz na czoło wysuwają się liczne, mieniące się różnymi barwami, akweny.
Wszystkie komentarze