Kościół w Żeliszowie - wyjątkowe miejsce na Dolnym Śląsku - przez lata popadał w ruinę. Teraz wreszcie doczekał się remontu
REKLAMA
Kościół w Żeliszowie. Mat. Fundacji Twoje Dziedzictwo/ Autor: Arbeiteraristokrat, www.urbexplorer.com
1 z 10
Marzenie fotografów
Kościół, nazywany 'perłą Żeliszowa', od lat przyciąga fotografów i filmowców. Wiele młodych par wybiera go na miejsce plenerowej sesji. Wkrótce świątynia przejdzie kolejny, najtrudniejszy etap remontu. W planach jest otwarcie wieży widokowej dla zwiedzających. Czytaj dalej i zobacz, jak piękne wnętrze kryje ten zabytek.
Kościół w Żeliszowie. Mat. Fundacji Twoje Dziedzictwo. Autor: Patryk Kizny, http://kizny.com/
2 z 10
Bez choćby jednego gwoździa
Protestancka świątynia powstała pod koniec XVIII wieku. Zaprojektował ją Carl Gotthard Langhans, twórca berlińskiej Bramy Brandenburskiej. To jedyny w Polsce kościół zbudowany na planie elipsy. Dodatkowo został w całości wybudowany bez użycia gwoździ.
Mimo że w 2005 roku budynek został wpisany na listę zabytków województwa dolnośląskiego, to był w ruinie i mógł nie doczekać. Renowacja rozpoczęła się w 2014 roku. Zainicjowała ją Fundacja Twoje Dziedzictwo, która od 2012 roku kościołem się zajmuje.
Dalej dowiesz się, co udało się już ocalić od zniszczenia.
Kościół w Żeliszowie. Mat. Fundacji Twoje Dziedzictwo, Autor Tomasz Żuk
184
Kościół w Żeliszowie. Mat. Fundacji Twoje Dziedzictwo, autor: Przemysław Gaj, https://www.facebook.com/Przemyslaw.Gaj.Photography?fref=ts, modelka: Silverrr
3 z 10
Ocalić zabytek
Budynek został zabezpieczony, dziury i ubytki w dachu naprawione, w pozostałych miejscach wymieniono dachówkę. Na remont czeka jeszcze ostatnia część dachu, która zachowała się w najlepszym stanie. Również była zniszczona, ale nie groziła zawaleniem.
Przed ekipą budowlaną jest jednak jeszcze większe wyzwanie. Sprawdź, na czym będzie polegać.
185
Kościół w Żeliszowie. Mat. Fundacji Twoje Dziedzictwo, autor Tomasz Żuk, www.tomekzuk.com
4 z 10
Stara sztuka ciesielska
W tym roku ma rozpocząć się trzeci, najtrudniejszy etap prac - remont konstrukcji nośnej budynku. Chodzi głównie o drewniane empory, czyli balkony wsparte na kolumnach. O nie opiera się również dach świątyni.
- Konstrukcję należy wpierw dokładnie zabezpieczyć, w przeciwnym razie może zawalić się zarówno dach, jak i empory. To ogromnie skomplikowany proces, a w czasie prowadzenia prac nie będzie można nawet uchylać drzwi - mówi Wilk Korwin-Szymanowski, rzecznik fundacji. - Tu wszystko zamiast na gwoździach opiera się na zaciosach. To stara sztuka ciesielska, dziś już nie funkcjonuje poza zabytkami - dodaje. Na czas remontu budynek zostanie całkowicie wyłączony z użytku.
Kościół w Żeliszowie. Mat. Fundacji Twoje Dziedzictwo, autor Tomasz Żuk
186
Kościół w Żeliszowie. Mat. Fundacji Twoje Dziedzictwo, autor Patryk Kizny http://kizny.com/
5 z 10
Zajrzeć do wnętrza
Fundacja wciąż zbiera środki na sfinansowanie prac. Liczy na wsparcie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także urzędu marszałkowskiego. W sumie odnowienie kościoła ma kosztować 5 mln zł, z czego aż milion przeznaczony zostanie na dach.
Kościół w Żeliszowie. Mat. Fundacji Twoje Dziedzictwo, Maestro Photography, www.maestro-photography.nl
6 z 10
Punkt widokowy
Fundacja chce także odtworzyć schody w wieży kościoła i następnie udostępnić ją turystom. Są zniszczone całkowicie, nie ma także źródeł archiwalnych, które by je przedstawiały. Będą odtwarzane, m.in. dzięki widocznym na ścianie odciskom. Koszty powinny zamknąć się w 90 tys. zł od wejścia ekipy do otwarcia wieży jako punktu widokowego.
Kościół w Żeliszowie, Mat. Fundacji Twoje Dziedzictwo. Autor: TTomasz Żuk
188
Kościół w Żeliszowie. Mat. Fundacji Twoje Dziedzictwo, autor: Arbeiteraristokrat, www.urbexplorer.com
7 z 10
Czy znajdzie się sponsor?
Z wieży będzie można zarówno zobaczyć panoramę Żeliszowa, jak i zajrzeć do wewnątrz kościoła, na plac budowy.
Korwin-Szymanowski: - Ze względu na stosunkowo niskie - wobec całości inwestycji - nakłady potrzebne na zrealizowanie tego celu, szukamy prywatnych sponsorów.
189
Kościół w Żeliszowie. Mat. Fundacji Twoje Dziedzictwo, autor: Patryk Kizny, http://kizny.com/
8 z 10
Nowe życie
O kościele w Żeliszowie zaczęło się mówić po reportażu opublikowanym przez "Wyborczą", a później dzięki filmowi wrocławianina Patryka Kiznego "The Chapel", który stał się internetowym viralem. W 2014 roku autor zrobił kolejny film w Żeliszowie, w którym budynek zyskał nowe życie dzięki użyciu nowoczesnych technologii komputerowych.
190
Kościół w Żeliszowie. Mat. Fundacji Twoje Dziedzictwo, autor: Maestro Photography, www.maestro-photography.nl
9 z 10
Inspiracja dla artystów
Fundacja dość często umożliwia wejście na teren świątyni różnym artystom, nakręcono tu wiele teledysków. W ostatnim czasie kościołem zainteresowali się m.in. raper z Katowic Miuosh, artysta pop z Niemiec Tim Peters czy instrumentalistki Hania Rani i Dobrawa Czocher.
191
Kościół w Żeliszowie. Mat. Fundacji Twoje Dziedzictwo, Tomasz Żuk, www.tomekzuk.com
10 z 10
Zachować duszę
Całościowy remont budynku ma zakończyć się w 2019 roku. W kościele urządzone zostanie centrum kulturalne. W planach są spektakle teatrów wyjazdowych, koncerty, przychodzą nawet zapytania o możliwość organizacji pokazów mody. Na razie jednak fundacja wstrzymuje się od decyzji w ich sprawie.
Korwin-Szymanowski: - Naszym celem jest odtworzyć perłę Żeliszowa w taki sposób, aby dusza, która pozwoliła jej odżyć, została zachowana.
Kościół w Żeliszowie, Mat. Fundacji Twoje Dziedzictwo. Autor: Tomasz Żuk
Gdy Państwo wyremontuje i odnowi, to biskup poświęci i położy na nim łapę. Zazwyczaj tak jest, że czarne pasożyty przypominają sobie o "swej własności" dopiero wtedy, gdy jest podniesiona zgruzów lub po kapitalnym remoncie za publiczne pieniądze. Wtedy klechy lecą do sądów i "odzyskują" z odszkodowaniem "za bezprawne użytkowanie".
Kiedy z Braciszkiem jako dzieciaki (przed wojną!) nabajzlowaliśmy, naśmieciliśmy lub "zapomnieliśmy" po sobie posprzątać, Mamusia mówiła nam: " Oj - świnki w pałacyku!"
W tym Żeliszowie i w ogóle na tzw."Ziemiach Odzyskanych" zamieszkaly po wojnie - jak widać - same świnki?
W Wałbrzychu znajduje się Kościół Zbawiciela zaprojektowany przez tego samego architekta co Żeliszów. Jest piękny. Warto zajrzeć i też jest zbudowany na planie elipsy.No i nie został potraktowany tak jak Żeliszów.
moje pierwsze zdjęcia robiłem w nim na początku lat 80.wtedy był odrobinę lepszym stanie jak na obecnych zdjęciach.ale najważniejsze ze coś się w nim dzieje i jest szansa na ocalenie .
Wszystkie komentarze