1/2
zamknij < >
Zdjęcie numer 1 w galerii - Tom Cruise jednak wysadzi zabytkowy most na Dolnym Śląsku? Filmowcy i wojsko wspólnie go przeglądali

Fot. Mat. prasowe / Maciej Mądry

Tom Cruise i kolejowy most nad jeziorem Pilchowickim
  • Zdjęcie numer 1 w galerii Tom Cruise jednak wysadzi zabytkowy most na Dolnym Śląsku? Filmowcy i wojsko wspólnie go przeglądali
  • Zdjęcie numer 2 w galerii Tom Cruise jednak wysadzi zabytkowy most na Dolnym Śląsku? Filmowcy i wojsko wspólnie go przeglądali
Komentarze
Jest tez obiekt w Warszawie. Panie Cruise, Wielu Polaków było by panu wdziecznych .
@popis
jeśli myślimy o tym samym - jestem ZA
już oceniałe(a)ś
31
4
@popis
dopłacimy
już oceniałe(a)ś
20
5
@popis
Niestety, tam tyle policji, że to Mission Impossible ;-)
już oceniałe(a)ś
32
3
@popis
Kolumna Zygmunta? Najgorszego króla Polski?
już oceniałe(a)ś
9
2
@anj2
znam kilku zauważalnie gorszych
już oceniałe(a)ś
12
0
@popis
Jeny, jak się uśmiałam! Doskonałe!
już oceniałe(a)ś
7
0
@popis
W pierwszej chwili pomyślałem o PKiN. Dopiero potem przyszła mi na myśl ul. Mickiewicza. Tylko ten domek mało spektakularny jest...
już oceniałe(a)ś
9
1
@popis

Tak, w ostatnich latach ten obiekt nagromadzeniem konstrukcji stalowych zaczął nieco przypominać śląski zabytek.
już oceniałe(a)ś
3
0
@popis
Masz na myśli jedną wille na Żolibożu i pawilon na Nowogrodzkiej?
już oceniałe(a)ś
7
0
@redetzky79
Pierwsza mysl jaka sie nasuwa do glowy!
już oceniałe(a)ś
1
0
Symptomatyczne. Dla rozrywki wysadzi się zabytek.
A to w kraju, w którym (podobno) szczególnie, wyjątkowo szanuje się historię i tradycję.
Tyle, że ten szacunek znika, gdy tylko nadarza się okazja zarobienia paru złotych.
@174pit
ale zabytek wraży, poniemiecki...... ;)
już oceniałe(a)ś
33
1
@174pit
szacunek do historii, czlowieka i w ogole zycia w wydaniu pol-katol jest wylacznie deklaratywny, deklaracje sa szczegolnei glosne, jesli tym szacunkiem mozna przywalic konkurencji, a zupelnie zanikaja i milkna jesli moga na tym skorzystać sami swoi...
już oceniałe(a)ś
15
1
@174pit
Pozwolą wysadzić i jeszcze zapłacą za to 5,5 mln. zł.! Obłęd!
już oceniałe(a)ś
11
1
@174pit
Gdyby to miało wyglądać tak:

- ogłaszamy przetarg na odbudowę mostu według oryginalnych planów i specyfikacji
- wyłaniamy wykonawcę (merytorycznego, nie najtańszego!)
- ekipa filmowa wpłaca całą kwotę na odbudowę plus jakieś 25% na nieprzewidziane komplikacje _przed_ rozpoczęciem zdjęć i niezależnie płaci województwu/gminie za użycie planu filmowego a potem sprząta po sobie bałagan

To wtedy można by _ewentualnie_ rozważyć taką propozycję - dostajemy nowy most będący kopią oryginału i zarabiamy na produkcji filmu. Ale jakoś nie sądzę, żeby ktoś chciał to w ten sposób przeprowadzić.
już oceniałe(a)ś
5
3
@M_XC
Czyli zburzyć po to żeby potem zrekonstruować?
Nie na tym polega ochrona zabytków.
Fuczka
już oceniałe(a)ś
9
0
@174pit

Na Giewoncie stoi coś podobnego, może to...
już oceniałe(a)ś
7
2
@zgredka43
Masz całkowitą rację. To co napisałem było propozycją minimalizowaniem szkód, zawsze chyba coś?
już oceniałe(a)ś
2
0
"Można oczywiście wysadzić most w postprodukcji, ale widzowie szukają w filmie autentyzmu" - Mission: Impossible i autentyzm?? Realy????
@tejot
Serio nadal jeszcze da się odróżnić efekty specjalne sfilmowane od tych wygenerowanych komputerowo.
już oceniałe(a)ś
6
6
@anj2
Czegoś nie skumałeś. To, że da się rozpoznać efekty komputerowe w filmie, to oczywista oczywistość, tyle, że pisanie w kontekście serii Mission: Impossible o autentyzmie jest po prostu śmieszne. Co z tego, że wysadzą prawdziwy most, skoro 95% dokonań głównego bohatera znów będzie z kategorii bardziej fiction niż science, lub wręcz totalnie z czapy.
już oceniałe(a)ś
8
0
@tejot
To tak ale na pierwszym planie będzie Tomek który robi samodzielnie kaskaderkę. I to o tę "autentyczność" pewnie chodziło.
już oceniałe(a)ś
6
0
@anj2
Serio? Chyba nie o autentyzm im chodzi, tylo chcą to zrobić tanim kosztem.
już oceniałe(a)ś
1
0
Pewnie pomysł wysadzenia nie jest taki zły - most z braku funduszy na konserwacje koroduje, nie jest znowu taki piękny, ani specjalnie technicznie wyjątkowy. Tylko ta otoczka - likwidacja linii kolejowej, palenie zabytków na planie filmowym już w Polsce było i bardziej kojarzy się z dzika kraina. Nie wierzę w odbudowę mostu, to kompletna ściema. Linia kolejowa to element o najwyższej historycznej wartości Kulturowej.
@en.en
Jak najbardziej jest on wyjątkowy - ale to trzeba samemu przejechać i zobaczyć, jakie wrażenie robi przejazd tym mostem nad Zaporą; dla wielu jest to teraz niemożliwe, ale mam nadzieję, że walka o przywrócenie tej linii skończy się sukcesem (samorząd walczy o to od lat, tylko PKP cały czas przeciwne, nie chciało na żadne poprawki zezwolić) - na szczęście teraz jest okazja by przywrócić te linie, które PKP w szale centralizacji połączeń pozamykało.
już oceniałe(a)ś
39
2
@aryene
Jeszcze bardziej wyjątkowy będzie jak się rozpadnie na ' żywo ' z przejeżdżającym pociągiem z ludźmi ! :-(
już oceniałe(a)ś
4
17
@en.en
JEST piękny. Może własnie dlatego, że ani nie po linii gargameli, ani cudactw Zahy.
już oceniałe(a)ś
16
0
@mariusz.zbyszek
Sam most to się jeszcze jako tako trzyma, pewnie byłoby z nim lepiej gdyby się o niego dbało, ale mimo wszystko to była solidna robota, skoro wytrzymał tak długo ;) tak jak Zapora, ale o nią się na szczęście dba :D inna sprawa, że nawet jeśli to ciężko by pociąg z ludźmi spadł z tego mostu, bo wcześniej musiałby do niego dojechać, a za bardzo nie ma po czym (:
już oceniałe(a)ś
9
0
@en.en
To czy jest wyjątkowy czy nie jest kwestią względną. W ten sposób zniszczono wiele zabytków techniki i nie tylko, bo w danym momencie wydawały się zwyczajne i de mode, a nowe lepsze i nowoczesne. A potem żal i rekonstrukcje.
BTW, ten most jest bardzo pięknym śladem epoki. W dodatku pięknie położony.
Fuczka
już oceniałe(a)ś
11
0
@mariusz.zbyszek
Lekki szynobus, nawet z ludźmi (30-50 ton) nie robi dużego wrażenia na moście, który może ważyć nawet tysiąc ton. A na pewno kilkaset!
już oceniałe(a)ś
7
0
@en.en
errata - pomysł nie zły, jeżeli nie ma możliwości zdobycia fundusz na jego remont. To jest stara i skomplikowana konstrukcja, wymagająca stałej konserwacji. To są gigantyczne koszty nie do ogarnięcia przez samorząd. Możliwe, że został przekroczony stan krytyczny polegający na tym, że koszt konserwacji i utrzymania w ciągu określonego czasu przewyższa koszt wykonania nowej konstrukcji nawet odtwarzającej oryginał. Może być tak, że konserwacja może wymagać demontażu przęsła i jego ponownego montażu. Zabezpieczenie antykorozyjne na miejscu może być gorszej jakości i znacznie droższe niż wykonanie nowych elementów w hali.
To jest wiedza inżynierska i za przeproszeniem - zawsze w Polsce znajdzie się kupa ludzi, co to nie wiedzą, ale się wypowiedzą. "Ratujmy most", "Zły Tom, chce wybuchnąć most"! Tymczasem, to może być świetna okazja do uratowania mostu jako przeprawy i całej linii kolejowej. Opcją się trwanie "upiora" straszącego z daleka odrapaną farbą i zamkniętego z obu stron, do czasu, aż się zawali.
Wracając do uroku - jego wyjątkowość polega na drażniącym oko odwróceniu konstrukcji.
Proszę o rozwagę i ufność, że znajdzie się ktoś kompetentny w samorządzie, w WUOZ i Kolei, kto pokieruję tą sprawą razem ze specjalistami. Rolą miłośników mostu powinno być naciskanie na załatwienie sprawy zgodnie z procedurami - ekspertyza, kosztorys, możliwość zdobycia funduszy, remont/rozbiórka-odtworzenie.
już oceniałe(a)ś
4
6
@en.en
W przeszłości likwidowano stare mosty i zastępowano nowymi. Nikt się specjalnie nad nimi nie rozczulał. Mamy zabytkowych wiaduktów i mostów trochę na Dolnym Śląsku, część się rozpadła, część zlikwidowano. Jeśli ekipa filmowa postawi nowy most, w nowej technologii, ale ładny i pasujący do krajobrazu to czemu nie.
Co innego gdyby wysadzali wiadukt w Bolesławcu albo Most Grunwaldzki - to już byłaby lekka przesada...
już oceniałe(a)ś
0
5
@en.en
proponuje pojechac i zobaczyc jak fantastycznie wyglada ten most! Wysadzenie go to zbrodnia. I skoro argumentem za wysadzeniem jest zly stan techniczny to przypominam, ze rzymskie i greckie zabytki tez sa w złym stanie - tez je można wysadzić?
już oceniałe(a)ś
0
0
Pochodzę z tych okolic. Zjeżdżaliśmy z tego mostu na linach, nasza wspinaczkowa grupa pod wezwaniem. Byli tacy co skakali. Przepływało się łódeczką, robiło fotki z mostem w tle. Uciekało się przed SOKowcami. Szkoda by było. A sama trasa do Wlenia i moment przejazdu tym mostem... co to był za widok.
Panie Cruise. W Polsce co innego trzeba wysadzić. Zostawże ten most w spokoju.
już oceniałe(a)ś
95
2
A jednak mamy w sobie murzyńskość o, której mówił p. Sikorski.
@Bombur
I to potężną.
już oceniałe(a)ś
14
0
@Bombur
Scjentolog w katolickim kraju ma wysadzić zabytek. Tyż piknie.
już oceniałe(a)ś
4
0
Jeśli odbudują 1:1, to sam obiekt i linia kolejowa tylko na tym zyskają.
Teraz to ledwo się trzyma na farbie. Dziesiątki lat bez bieżącego utrzymania zrobiły swoje.
@kretek__bladzi
Doprawdy? Guzik odbudują! Zniszczenie tak dużego obiektu inżynieryjnego, jak 100-metrowy most, na linii o znaczeniu lokalnym, będzie doskonałym pretekstem, by już nigdy nie przywrócić na niej ruchu.
już oceniałe(a)ś
36
0
@kretek__bladzi
Na farbie?? Farba nie utrzymałaby masy ok. tysiąca ton, bo mniej więcej tyle waży ta konstrukcja.
już oceniałe(a)ś
6
2
@kretek__bladzi
Atrapa (nawet bardzo "stylowa") nigdy nie dorówna autentykowi!
już oceniałe(a)ś
2
1
@lesny__dziadek
Dokładnie. Jak by mieli odbudowywać "1:1", toby policzyli, że im to się zupełnie nie opłaci.
już oceniałe(a)ś
0
0
Dla zainteresowanej materialnie hołoty z Warszawy to tylko kupa poniemieckiego złomu. Tak, hołoty. Bo tylko hołota niszczy zabytki, także zabytki techniki. I dorabia do tego ideologię o nieopłacalności remontu.
@barok-and-roll
Ten most tam naprawdę wygląda pięknie. Ale pewnie lokalny wójt z panią Krysią z uprawnieniami czają się na kasę za projekt i wyjdzie jak to coś zwane kładką nad Zakopianką w Głogoczowie
już oceniałe(a)ś
12
0
@barok-and-roll
Co to za komentarza???? Najwyraźniej to hołota z Dolnego Śląska jest zainteresowana kasą i przyciągnięciem turystów. Na Dolnym Śląsku wszystko się wali, bo nie dbacie o to, co macie. Poza Wrocławiem wszędzie ruin. Mieszkałam 4 lata na Dolnym Śląsku, żal patrzeć, nikt o nic nie dba. Piękna okolica, zabytkowe domy na wsiach i niszczejące pałace. Dla was wszystko jest poniemiecka kupą złomu. Do tego chamstwo w komentarzu. Grunt to dobre samopoczucie i niezauważenie belki we własnym oku.
już oceniałe(a)ś
5
9
@Sophia_8
Zastanawiam się kiedy i w jakiej części Dolnego Śląska Pani mieszkała, bo też pochodzę z tych stron i jakoś zauważyłam ogromną poprawę - dzięki, a jakżeby inaczej, unijnym środkom, wiele zabytów jest teraz odnowionych i zadbanych. Dodatkowa kwestia jest taka, że region ten obfituje w wiele zabytków i nie jest łatwo znaleźć środki na taką ich ilość (te wszystkie dworki - znam też przypadek, że w jednym takim jest teraz szkoła). A propos Wrocławia - nie wiem czy Pani wie, ale długi czas na Dolnym Śląsku to właśnie Wrocław był faworyzowany - gigantyczne środki przeznaczano na rozwój tego miasta, pomijając inne mniejsze ośrodki. I dlatego długi czas wszystko tak wyglądało.
już oceniałe(a)ś
8
2
@aryene
Teraz to Ty zażartowałeś! Gdzie widziałeś to "gigantyczne środki" na odbudowę Wrocławia?? Wszystko siłami miejskimi robione (no, poza dworcem głównym, bo to własność PKP) a tych środków jest o wiele, wiele za mało. Wrocław nie jest nawet w połowie drogi do uporządkowania, nie mówiąc o odbudowie, bo to nigdy nie nastąpi.
już oceniałe(a)ś
6
1
@indywidualismus
No gigantyczne to pewnie za duże słowo, ale chodziło mi tylko o porównanie do całej reszty regionu. To że nigdy funduszy nie było wystarczająco dużo, to już inna rzecz.
już oceniałe(a)ś
5
0
@Sophia_8
Ale rozumiesz, że to Warszawa dzieli fundusze na ochronę zabytków i od 1945r. traktuje tzw. ziemie odzyskane po macoszemu. Z rozbieraniem zabytków dla pozyskania zabytkowych cegieł na odbudowę stolicy włącznie? Wystarczy policzyć zabytki, które nie przetrwały ostatnich 75lat, chociaż z wojny wyszły bez szwanku. Lata systemowej gospodarki rabunkowej, potem zaniechań, wynikających nie że złej woli miejscowych, tylko centralnego dzielenia funduszy i skąpienia na "obce" zabytki. To trwa do dzisiaj. Pieniądze nie są dzielone proporcjonalnie do potrzeb i ilości zabytków, na czym cierpią tereny ze sporą ich liczbą, dodatkowo zaniedbaną przez dziesiątki lat.
Przykładów perełek architektury zaprzepaszczonych bezpowrotnie, w ten sposób - jest bez liku.
Fuczka
już oceniałe(a)ś
6
2
@zgredka43
Częściowo bierze się to oczywiście stąd, że przez dziesięciolecia wszyscy żyli w strachu, że Niemcy prędzej czy później tam wrócą, więc po co inwestować. Nawet Staliniści nie wierzyli w wiekuistość idei.
Utrzymanie zabytków architektury, techniki itp. jest tak kosztowne, że być może byłoby nas stać, gdybyśmy nie fundowali w pierwszej kolejności utrzymania zabytków w prywatnym posiadaniu największego obszarnika RP czyli kościoła. Kołdra jest krótka.
Z drugiej strony: kto zniszczył Karpacz (a teraz Pobierowo)? Warszawa i władze centralne czy miejscowi radni (plany miejscowe, pozwolenia) kupieni przez pana od hoteli przez duże G?
już oceniałe(a)ś
5
0
@Sophia_8
Nie potrafi Pani czytać ze zrozumieniem.Ewentualna decyzja o wysadzeniu mostu zapadnie poza Dolnym Śląskiem - na szczeblu centralnym (Wojsko i PKP PLK). Zatem moja opinia o warszawskiej hołocie jak najbardziej uzasadniona. Wszyscy ludzie w sprawie związani z terenem są przeciwko wysadzaniu i wynika to wprost z artykułu. Zatem na przyszłość radzę najpierw dokładnie przeczytać cały tekst a potem dopiero pisać komentarz bo można wyjść na........
już oceniałe(a)ś
5
2
@zgredka43
Ja jednak nie godzę się na te uproszczenia, że "Warszawa to, Warszawa tamto". Utożsamianie władz centralnych z Warszawą jest wkurzające. W tej chwili (i nie tylko w tej chwili - tak było prawie zawsze) ta "Warszawa", która decyduje - to ludzie z całej Polski (z premierem z Dolnego Śląska!), którzy najmniejsze poparcie uzyskują właśnie w Warszawie! Jako obserwator z Warszawy byłem świadkiem tylu barbarzyństw i wykroczeń przeciwko dziedzictwu kulturalnemu Dolnego Śląska autorstwa ludzi, którzy tam się urodzili i tam mieszkają, że nikt mi nie będzie "Warszawą" oczu mydlił. I decyzjami władz partii komunistycznej sprzed 75 lat.
już oceniałe(a)ś
5
0
@m_dick
Termin "Warszawa" jest bardzo pojemny. W kontekście dotyczącym powyższego artykułu jest synonimem władz centralnych. Trudno, takie odium stolicy. Moja śp. Matka była międzywojenną warszawską inteligentką zatem rozumiem Twoje obiekcje i tym samym przepraszam wszystkich rdzennych warszawiaków :-)). Pisząc o "hołocie z Warszawy" na pewno nie was miałem na myśli.
Pewnie marna to dla was pociecha ale autorem największego wrocławskiego skandalu czasów komuny związanego z zabytkami był "napływowo-rdzenny" wrocławianin Marian Czuliński, ówczesny prezydent miasta odpowiedzialny za wysadzenie Młynów św. Klary w 1975.
już oceniałe(a)ś
0
1
@barok-and-roll
a co to ma wspolnego z Warszawa...?
chyba zdajesz sobie sprawe, ze miasto-bohater nie ma nic wspolnego z
tymi oszolomami, ktorzy teraz rzadza.
już oceniałe(a)ś
3
0
@zgredka43
Nie wracajmy ciagle do 1945 roku...
ostatnie 20 lat nalezy do Wroclawia, nareszcie jest pieknie !
Moze porozmawiamy o Lodzi ?
już oceniałe(a)ś
0
0
@m_dick
dzieki.
już oceniałe(a)ś
0
0
@barok-and-roll
Te, ty, ale Warszawą i Warszawiakami to ty swojej zaplutej, czerwonej mordy i pyska nie podcieraj. Hołoty to szukaj w umorusanych węglem hanysach na zasiłkach w rozpadających się pruskich familokach.
już oceniałe(a)ś
2
1
Tematy ważne dla Wrocławia
Koronawirus we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku
Magazyn Kuchnia
Tematy
Miejsca
Ludzie