Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu


Do spalenia kukły doszło w listopadzie ub. roku podczas zorganizowanej przez ONR manifestacji antyimigranckiej. Kto był sprawcą tego czynu, od początku nie ulegało wątpliwości - podkładającego ogień pod kukłę z pejsami odzianą w chałat i kapelusz Piotra Rybaka, byłego współpracownika Pawła Kukiza, a potem Zbigniewa Stonogi, nagrały policyjne kamery. W sądzie oskarżony przekonywał jednak, że spalił nie kukłę Żyda, a jedynie George'a Sorosa, finansisty, któremu Rybak zarzuca finansowanie sprowadzania do Europy islamskich imigrantów. Tak mówił też w swoim ostatnim słowie: - Nie obrażałem narodu żydowskiego. Działałem dla narodu polskiego i w imieniu ojczyzny.

"Marsz Patriotów" we Wrocławiu minuta po minucie
ZOBACZ


Sąd: ogromna szkodliwość czynu

W uzasadnieniu wyroku sąd uznał jednak, że wprowadzenie postaci Sorosa to tylko wymyślona, i to już w trakcie procesu, linia obrony Rybaka. - To nie był żaden performance. Ta kukła, z wszystkimi atrybutami z antysemickiej, nazistowskiej karykatury, wyrażała po prostu Żyda. A oskarżony działał w sposób świadomy i zaplanowany - mówił w uzasadnieniu wyroku sędzia Marek Górny. I skazał Rybaka na 10 miesięcy bezwzględnego więzienia. Zaostrzył tym samym karę, o którą wnioskował prokurator, który domagał się dla oskarżonego kary 10 miesięcy prac społecznych.Sędzia Górny: - Szkodliwość tego czynu była ogromna. Budził grozę nie tylko wśród Żydów w Polsce, bo informowały o nim wszystkie duże media zagraniczne. Oskarżony powoływał się, że działał w imieniu ojczyzny, jednak wyrządził jej ogromną szkodę. Polska ma bowiem piękną kartę ratowania Żydów w czasie II wojny światowej. Od lat walczymy ze stereotypem Polaka antysemity, zwalczamy publikacje o "polskich obozach śmierci". Tymczasem oskarżony swoim czynem wysłał w świat jednoznaczny komunikat o niechęci do Żydów.

Te słowa spowodowały reakcję towarzyszących Rybakowi kilku mężczyzn odzianych w bluzy z polskim herbem: - Jaki antysemityzm?! Polska antysemicka?! - wykrzykiwał jeden z nich. Inny: - Ile sąd wziął od Sorosa za ten wyrok?! - krzyczał inny. Sąd nakazał policji wyprowadzenie ich z sali.

Rybak: jak się boją, to do Izraela!

Po ogłoszeniu wyroku emocje przeniosły się na korytarz. Tam w obecności kamer wyraźnie wzburzony Rybak wyrok nazwał hucpą i oświadczył, że będzie się od niego odwoływał. - Jeśli polski sędzia wydaje taki wyrok przeciwko polskiemu obywatelowi, to pytam: kto rządzi tym krajem? - krzyczał. - Od 27 lat najwyższe stanowiska w tym kraju zajmowali Żydzi i do jakiej sytuacji doprowadzili ten kraj? Ten wyrok to hańba i naplucie narodowi polskiemu w twarz. Jeśli nacja żydowska tak się boi, to mają swoje państwo i mogą wyjechać do Izraela.

A towarzyszący mu Sławomir Dul krzyczał w tym czasie, biegnąc za sędzią Górnym: - Precz z żydomasonerią!

Całości przyglądało się dwóch policjantów, których sąd prosił w czasie rozprawy o wyprowadzenie przeszkadzających w ogłoszeniu wyroku krzykaczy. Na korytarzu nie interweniowali, a po wszystkim ucięli sobie pogawędkę z Piotrem Rybakiem i towarzyszącymi mu mężczyznami.

Obserwujący od początku proces przedstawiciele mniejszości żydowskiej opuszczali sąd ukontentowani. Jeszcze przed ogłoszeniem wyroku zeznająca jako świadek Elżbieta Magenheim ze stowarzyszenia Drugie Pokolenie - Potomkowie Ocalałych z Holocaustu mówiła "Wyborczej", że zadowoli ją jakikolwiek wyrok skazujący, który da jednoznaczny sygnał, że w Polsce nie ma miejsca na podobne wystąpienia.

- Sąd zachował się bardziej niż przyzwoicie - mówiła nam po rozprawie.

Ksiądz Międlar przemawia na marszu: Nie chcemy w Polsce Allaha, nie chcemy gwałtów!
alttekst

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.