Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu
W tym roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra pod hasłem "Mierzymy wysoko" i zbiera pieniądze na sprzęt medyczny dla oddziałów pediatrycznych oraz opiekę medyczną dla seniorów. To już 24. finał, a przez wszystkie lata działalności Orkiestra zebrała ponad 650 mln zł na zakup sprzętu medycznego.

Ta edycja WOŚP jest szczególna, bo nasiliły się ataki prawicowych mediów i polityków rządzącego PiS na twórcę Orkiestry Jurka Owsiaka. Jeden z posłów PiS straszył mundurowych, że zaangażowanie w WOŚP np. żołnierzy, może zakończyć się wyrzuceniem ze służby. A przez wiele lat jednostki wojskowe aktywnie uczestniczyły w Orkiestrze. W tej atmosferze tym razem nie weźmie w niej udziału np. 10. Brygada Kawalerii Pancernej im. gen. Maczka ze Świętoszowa czy Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych we Wrocławiu. - Wojsko nigdy nie było współorganizatorem WOŚP, pomagali nam organizując atrakcje, służąc transportem czy częstując grochówką. Zawsze oni pierwsi zgłaszali się do nas, co zrozumiałe, bo ta spontaniczność jest wpisana w charakter WOŚP. W tym roku nikt nie zadzwonił - mówią nam osoby ze sztabów.

WOŚP Wrocław. Puszki i terminale

Mimo tego przygotowania do finału WOŚP idą pełną parą. Na całym Dolnym Śląsku działa ponad sto sztabów Orkiestry, a w niedzielę na ulicach Wrocławia będzie kwestować ponad tysiąc wolontariuszy tradycyjnie wyposażonych w charakterystyczne orkiestrowe puszki i czerwone serduszka-naklejki dla darczyńców. Wolontariusze mają identyfikatory ze zdjęciem, imieniem i nazwiskiem oraz hologramem. Będzie można przekazać datki kartami zbliżeniowymi - osoby z terminalami będą nosić specjalne koszulki o tym informujące. Organizatorzy namawiają, by zbierający dla bezpieczeństwa działali w parach lub grupach.

Elżbieta Sanigórska, szefowa harcerskiego sztabu WOŚP: - Co roku, mimo chłodu, wychodzą na ulice już wcześnie rano. Około godz. 16 zjeżdżają do centrum miasta, wtedy rzeczywiście można mieć wrażenie, że Wrocław żyje Orkiestrą.

- Jesteśmy w ciągłym kontakcie z policją, interesują się tym, co robimy i ciągle deklarują pomoc - mówi Sanigórska. - Rozdali już wolontariuszom ulotki z zasadami bezpieczeństwa. Współpraca układa się wzorowo tak, jak z miastem, które użycza wyposażone pomieszczenia w Urzędzie Miejskim na Nowym Targu, gdzie działamy i liczymy pieniądze.

WOŚP Wrocław. Gra muzyka

Bo właśnie Nowy Targ będzie sercem Orkiestry we Wrocławiu. Na zainstalowanej tam scenie już od godz. 12.30 rozpoczną się koncerty - wystąpią m.in. Mali Giganci, Janek Samołyk, Girls on Fire, czy dowodzony przez aktora Arkadiusza Jakubika zespół Dr Misio. Pojawi się także Leszek Cichoński i WrocLove Guitar Band, którzy na scenę zapraszają gitarzystów do wspólnego zagrania m.in. "Hey Joe" Hendrixa (Cichoński co roku w maju organizuje we Wrocławiu Gitarowy Rekord Guinnessa). Na Nowym Targu w niedzielę zaplanowane są także atrakcje dla starszych i młodszych (np. pokazy starych samochodów, warsztaty taneczne), będzie można też zjeść. Na scenie oczywiście licytacje, z których dochód przeznaczony zostanie na WOŚP. Natomiast od godz. 15.30 w pobliskim klubie muzycznym Stary Klasztor koncert podczas którego zagrają: Dikanda, Closterkeller, Hurt i Habakuk.

Głównym organizatorem niedzielnego koncertu finałowego jest Tomek Lektarski z agencji Lionstage: - Orkiestra gra od prawie ćwierć wieku i robi mnóstwo dobrego - mówi. W strukturze organizacyjnej jest od trzech lat, ale o wiele dłużej wspiera akcję Owsiaka: - To nieprawda, że polskie szpitale poradzą sobie bez WOŚP. Nie stać wielu z nich na zakup konkretnego sprzętu, ostatnio przekonałem się o tym na własne oczy. Rządy nie zapewniłyby wielu placówkom połowy tego, co dał im Jurek.

Efekt WOŚP

- W ogóle warto pomagać, bo uczucie czynienia dobra jest chyba najlepsze ze wszystkich - mówi Elżbieta Sanigórska, która w tym roku już po raz dwudziestu "zagra" w Orkiestrze. - A dlaczego akurat warto wrzucać do puszek WOŚP? Bo efekty tej pomocy widać praktycznie w każdym szpitalu. Już kilka miesięcy po finale do placówek trafia sprzęt, który na pełnych obrotach zaczyna ratować ludziom życie. Nasze złotówki zamieniają się w coś, co pozwala innym przetrwać. Najlepszym tego dowodem są niektórzy moi wolontariusze: oni lub ich bliscy korzystali ze sprzętu ze serduszkiem i teraz poniekąd spłacają dług.

Kto gra z WOŚP Wrocław

Wsparcie zadeklarowali m.in.:

* Wrocławski Teatr Współczesny odda część dochodów ze sprzedaży biletów na spektakl "Radio Armageddon. Transmisja", we foyer teatru będą wolontariusze z puszkami, a na orkiestrowej aukcji do wylicytowania zaproszenia na spektakle WTW;

* Teatr Muzyczny Capitol w ramach WOŚP o godz. 15.45 koncert wrocławskiego trio Women for Hire grającego muzykę elektroniczną. Dodatkowo Konrad Imiela dał na licytacje WOŚP sweter, który w dwunastym odcinku cyklu NutFerment wręczył mu w prezencie L.U.C.

* Klub Casa De La Musica organizuje licytacje, będzie też czternastu instruktorów tańców latynoamerykańskich i sześciu DJ-ów;

* Teatr Polski na aukcję na rzecz Orkiestry przekazał podwójne zaproszenie na czternastogodzinny spektakl "Dziady";

* Prezydent Wrocławia oddał na aukcję specjalny Pakiet Weekendu Otwarcia ESK (15-17 stycznia). To zaproszenia m.in. na zamknięty wernisaż wystawy baskijskiego artysty Eduardo Chillidy ioprowadzanie kuratorskie po wystawie " Made in Europe.  25 lat nagrody Unii Europejskiej w dziedzinie architektury współczesnej " ;

* wrocławskie zoo przekaże m.in. voucher na roczne karty wstępu (normalną i ulgową);

* klub Stary Klasztor organizuje cykl koncertów i licytacji, zapewnia też herbatę i posiłki dla wolontariuszy

Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych,
lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej.