materiał promocyjny

Koleje Dolnośląskie

inwestycyjne podsumowanie 2022 r. i plany na 2023 r.
Zobacz więcej >

Inwestycyjne podsumowanie
2022 r. i plany na 2023 r.

25 nowych Elfów 2 wzmocni tabor Kolei Dolnośląskich, aż 12 z nich trafi do KD do końca tego roku. Latem planowane jest natomiast otwarcie nowoczesnej hali serwisowej.

Do końca 2023 roku, w ramach umowy z PESA, w halach Kolei Dolnośląskich pojawi się dwanaście nowoczesnych, pięcioczłonowych pociągów pasażerskich Elf 2. Inwestycja o wartości 726 mln zł jest odpowiedzią na rosnące potrzeby mieszkańców Dolnego Śląska, którzy coraz chętniej wybierają kolej jako środek transportu.

Nowa hala serwisowa

Kolejną ważną inwestycją jest nowa hala serwisowa w Legnicy, którą Koleje Dolnośląskie planują uruchomić w lipcu 2023 roku. Obecnie trwają prace wykończeniowe. Inwestycja realizowana jest dzięki dofinansowaniu ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, a także przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Łączna wartość tego projektu to 65 mln zł.

22 lata

Po 22 latach kolej wróciła do Chocianowa położonego na pograniczu Borów Dolnośląskich. Połączenia KD są realizowane w relacji Legnica – Chocianów – Legnica. Koleje Dolnośląskie zaczęły również realizację części połączeń na tzw. Nadodrzance, trasie kolejowej między Wrocławiem a Głogowem przez Wołów i Ścinawę.

Wagon rowerowy

Pod koniec kwietnia powróci wagon rowerowy. To drugi sezon projektu, który jako pierwsze w Polsce uruchomiły Koleje Dolnośląskie. Sposób jego funkcjonowania będzie znacznie dogodniejszy niż w 2022 roku. Teraz z wagonu będzie można skorzystać zarówno na stacji Sobótka, jak i Sobótka Zachodnia.

Ze stolicy Dolnego Śląska do Czech

Z początkiem czerwca wracają połączenia sezonowe z Wrocławia do Adršpach. Ze stolicy Dolnego Śląska do Czech będziemy mogli się wybrać w soboty, niedziele i święta. Pociągi do czeskiego Adršpachu i Skalnego Miasta od samego początku cieszą się dużym zainteresowaniem. Już od czerwca, podróżni będą mieli możliwość ponownie dotrzeć do tej atrakcji, która znajduje się tuż za naszą południową granicą.

16 mln pasażerów

W 2022 roku z usług Kolei Dolnośląskich skorzystało ponad 16 milionów pasażerów – to rekord wszechczasów Kolei Dolnośląskich. W 2023 roku Koleje Dolnośląskie obchodzą swoje 15-lecie.