Zakorkowany Wrocław

r, 2008-09-08Coraz więcej czasu marnujemy, stojąc w sznurach aut, i to nie tylko w piątkowe popołudnia i poniedziałkowe ranki, ale każdego dnia. Czy da się coś na to poradzić?

Walczmy z korkami, spróbujmy jeździć na suwak

Jazda na suwak ułatwia poruszanie się po mieście, może też zmniejszyć korki. Warto stosować się do tej zasady ruchu wszędzie tam, gdzie dwa pasy zjeżdżają się w jeden.  (11-09-08, 20:05)

NIK zjechał władze Wrocławia za stan dróg w mieście

Raport NIK zarzuca władzom Wrocławia, że nie radzą sobie z poprawą stanu dróg i jakością komunikacji. Miasto odpowiada, że robi bardzo dużo, a badania NIK mają wartość historyczną.  (07-07-10, 20:27)

Wrocław: Ankieterzy przepytają kierowców na ulicach

Od czwartku na ulicach miasta pojawią się ankieterzy, którzy razem z policjantami będą zatrzymywać kierowców, a potem zadawać pytania: dokąd jadą, w jakim celu i jak często korzystają z tej trasy.  (21-04-10, 19:42)

Takiego Wrocławia chcą wrocławianie - sondaż

Prezydent i jego zastępcy pilnie studiowali w czwartek wyniki sondażu Pentora, w którym wrocławianie ułożyli listę dziesięciu najważniejszych zadań miasta. Przyjęli je z ulgą, bo znalazła się w nim budowa stadionu na Euro. Numer jeden to niezmiennie odkorkowanie ulic.  (08-05-09, 06:00)

Szersze ulice nie zmniejszą wrocławskich korków

LIST DO REDAKCJI. Zrozumieliśmy, że redaktor Kulesza ironizował, ale traktując literalnie jego słowa, podkreślamy, że w komentarzu trafił w sedno. Jesteśmy rozczarowani tym, że „Gazeta” wycofała się z pomysłu zwężenia dróg. Poza tym autor odpowiedzi na nasz list nie zrozumiał idei. Wyraźnie zaznaczyliśmy, że chodzi o zwężenie dróg w_e_w_n_ą_t_r_z obwodnicy.  (25-11-08, 14:45)

Zwężanie ulic w mieście to głupi pomysł

LIST CZYTELNIKA. Może ja poproszę o te opracowania naukowe, które rzekomo dowodzą, iż pomysł zwężania ulic przyczyni się do zmniejszenia korków w naszym pięknym mieście.  (25-11-08, 10:50)

Chcemy zwężenia ulic w centrum Wrocławia

LIST DO REDAKCJI. Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia pragnie poprzeć słuszną inicjatywę redaktora Jacka Kuleszy, który w piątek zaproponował zwężenie ulic w centrum miasta.  (24-11-08, 14:13)

Korków nie będzie, bo tak orzekli urzędnicy

Ulica Grabiszyńska i Hallera będą rozkopane jednocześnie, ale mamy się nie obawiać korków. Dlaczego? Bo urzędnicy mówią, że ich nie będzie  (20-11-08, 15:10)

Gigantyczne korki sparaliżują połowę miasta

Z powodu opieszałości MPWiK od poniedziałku połowa Wrocławia będzie stać w korkach. W terminie nie zakończy się remont magistrali wodociągowej na al. Hallera, a wszystko wskazuje na to, że zamknięta zostanie ul. Grabiszyńska  (19-11-08, 06:00)

Wrocławskie autobusy wpuszczone w korek

Władze Wrocławia od lat obiecują, że w centrum miasta będą kursować wyłącznie tramwaje, bo autobusy i tak stoją tam w korkach. Natomiast wydział transportu z końcem listopada chce wprowadzić projekt, który te założenia obraca w niwecz  (25-10-08, 14:00)

Tylko zbiorowo poradzimy sobie z korkami

LIST DO REDAKCJI. Wrocław rozwija się bardzo dynamicznie i z tego powodu wzrasta potrzeba szybkiego przemieszczania się po mieście. Samochodów przybywa z roku na rok, co powoduje coraz większe problemy komunikacyjne Wrocławia. Rozwijamy system dróg w mieście i poza nim - obwodnice Wrocławia: Autostradowa, Śródmiejska i Wschodnia są naszemu miastu potrzebne, ale te inwestycje nie będą w stanie odciążyć centrum przy ciągłym wzroście pojazdów.  (14-10-08, 13:28)

Miasto chce inteligentnie zlikwidować korki

We Wrocławiu powstanie największy w Polsce inteligentny system sterowania ruchem miejskim. Będzie rozładowywał korki i dawał zielone światło tramwajom i autobusom tak, by sprawniej kursowały  (29-09-08, 03:00)

Dzień Bez Samochodu ma sens!

LIST CZYTELNIKA. Oczywiście, że takie akcje mają sens, ale... trzeba zrobić koniecznie jeszcze dwa kroki, gdyż poniedziałek pokazał, że to był tylko pierwszy, bardzo malutki kroczek.  (24-09-08, 14:58)

Wrocławskie megakorki w Dniu Bez Samochodu

W poniedziałek za darmo można było korzystać z komunikacji miejskiej. Jednak i tak niewielu kierowców zrezygnowało z jazdy samochodem  (22-09-08, 00:00)

Co z zakorkowaną Borowską i jej okolicami

LIST CZYTELNIKA. Chciałbym zwrócić Państwa uwagę na możliwość, całkiem realną, odkorkowania (no, prawie...) dwóch sąsiadujących ze sobą skrzyżowań.  (18-09-08, 15:46)

Zostaw auto przed domem i walcz z korkami

Masz pretensje o korki w mieście? Zostaw auto przed domem i jedź do pracy tramwajem, autobusem lub rowerem, a sam przyczynisz się do rozwiązania problemu. Do takiej postawy zachęcać ma rozpoczęty we wtorek Tydzień Mobilności  (16-09-08, 18:04)

MPK: Należy postawić na transport miejski

Więcej dróg oznacza więcej samochodów. Dlatego trzeba rozwijać komunikację zbiorową - przekonuje Witold Turzański, prezes MPK  (15-09-08, 17:13)

Tramwaj, który jest metrem

Fajnie by było mieć metro we Wrocławiu. Nawet gdyby się je budowało tyle lat co warszawskie.  (14-09-08, 19:10)

Moje poranne perypetie komunikacyjne

LIST CZYTELNIKA. Mieszkam przy szpitalu na Kamieńskiego i codziennie jadę autobusem w okolice Rynku z dzieckiem do szkoły i sam do pracy  (15-09-08, 10:58)

Poprzyj jazdę „na suwak”, przyklej nalepkę

Wrocławskim kierowcom „Gazeta” rozda 10 tys. naklejek propagujących jazdę „na suwak”.  (12-09-08, 20:48)

Korki wydłużają przeciągające się remonty

LIST CZYTELNIKA. Korki to też trwające bez końca remonty w kluczowych dla tras przelotowych miejscach. Na przykład ten na moście Szczytnickim generuje gigantyczne korki dla tysięcy wrocławian.  (12-09-08, 13:20)

Wykorzystajmy kolej w mieście

LIST CZYTELNIKA. Chciałbym się odnieść pokrótce do pomysłów rozładowania korków w mieście. Stworzenie metra jest oczywiście dobrym pomysłem, który nie powinien budzić zdziwienia w środku Europy na początku XXI wieku. Ale jest w przypadku Wrocławia zdecydowanie prostsze rozwiązanie- wykorzystanie linii kolejowych obecnych na obszarze całego Wrocławia.  (12-09-08, 09:06)

Komunikacja miejska odkorkuje miasto

LIST CZYTELNICZKI. Jak odkorkować Wrocław? Wystarczy usprawnić komunikacje miejską. We Wrocławiu, który pretenduje do bycia metropolią, jest ona tragiczna.  (12-09-08, 08:59)

Fachowcy: We Wrocławiu nie warto budować metra

- Lepiej te same pieniądze zainwestować w tramwaje - uważają specjaliści od komunikacji  (11-09-08, 20:04)

Wykorzystujmy wszystkie wrocławskie drogi

LIST CZYTELNIKA. Miałem niedawno przyjemność odwiedzić Duesseldorf. Wiadomo, Niemcy. Ale tam rzeczywiście jeździ się płynnie. I to nie tylko autostradami. Co prawda jest to miasto, które zajęło piąte miejsce na liście miast o najwyższym poziome życia na świecie, ale czemu nie mierzyć wysoko?  (11-09-08, 16:20)

Jak to robią Francuzi?

Jeśli metro może mieć małe Lille, to dlaczego szybka kolej nie mogłaby powstać także w dużym Wrocławiu? I to niekoniecznie w całości pod ziemią. Przeczytaj, a uwierzysz  (11-09-08, 15:51)

Zakorkowany komentarz rysunkowy

Oto rysunek naszego Czytelnika w sprawie korków nękających Wrocław  (10-09-08, 14:18)

Jak odkorkować Wrocław?

LIST CZYTELNIKA. To proste: szybko, a nie przez kolejne 20 lat wybudować obwodnicę, ograniczyć wjazd i poruszanie się samochodów powyżej 3,5 tony w godzinach 6-20, dostawy w nocy samochodami do 3,5 tony i koniec.  (10-09-08, 12:13)

Przez zakorkowane miasto na skuterze

LIST CZYTELNIKA. Jasne, wstaję nieco wcześniej. W końcu trzeba dokonać porannej toalety i zjeść śniadanie. Potem wyjazd. Rano trzeba ściągnąć pokrowiec ze skutera i odpiąć go od latarni stojącej pod domem. Gorzej, jak trzeba ubrać nieprzemakalną kurtkę i rękawiczki - bo zimno i pada - dodatkowe czynności przygotowawcze potrafią zająć jakieś 10 minut. No i kask, czasami zostanie w mieszkaniu - zdarza mi się zapomnieć.  (09-09-08, 11:26)

A ja tam w korkach nie stoję

LIST CZYTELNIKA. Nie stoję w korkach nigdzie, nie stoję w korkach wcale. Nurtuje mnie, dlaczego jesteście tak żałośnie samochodocentryczni, jakby jedynym słusznym środkiem transportu był właśnie samochód?  (09-09-08, 10:57)

Nie mogę otworzyć okna, bo sprytni kierowcy znaleźli objazd

LIST CZYTELNICZKI. Korki we Wrocławiu były, będą i raczej nic się nie zmieni, dopóki nie będzie obwodnicy, szybkiej kolejki oraz metra! Jeden most i jedna wyremontowana droga nic nie zmieni. Jeśli tak myślą władze miasta, to proponuję poczytać trochę o wielkich aglomeracjach w krajach cywilizowanych.  (08-09-08, 16:43)

Wielka Wyspa praktycznie odcięta

LIST CZYTELNIKA. Zauważyłem, że mimo modernizacji ulic sytuacja w sumie się nie poprawia.  (08-09-08, 16:12)

Codzienny horror na trasie Psie Pole - Biskupin

LIST CZYTELNICZKI. Codziennie o 5.45 podrywam syna z łóżka. Mamy pół godziny na zebranie się i wylot galopem z mieszkania. Codzienny horror dojechania z Psiego Pola (os. Krzywoustego) na Biskupin... Przy dużym zapasie zawsze jest szansa, że syn nie spóźni się na ósmą.  (08-09-08, 16:07)

Jeździmy samochodem, bo nie ma autobusu

LIST CZYTELNIKA. Odwożę codziennie do pracy moją żonę. Trasa: Weigla - Wyścigowa (koło cmentarza żołnierzy). Przeciętnie trwa to 20-30 minut.  (08-09-08, 16:01)

Każdy ma swoją drogę przez korkową mękę

LIST CZYTELNIKA. Każdy ma swoją drogę przez korkową mękę. Pytanie, czy tak naprawdę mamy we Wrocławiu aż taką mękę. Moim zdaniem nie jest aż tak źle, jak to większość z nas przedstawia  (08-09-08, 15:57)

We Wrocławiu korki są wszędzie

Na mapie zaznaczyliśmy tylko te miejsca we Wrocławiu, gdzie niemal zawsze, bez względu na porę dnia, trzeba swoje odstać w korku. W tych m.in. miejscach najdłużej stali w minioną środę kierowcy autobusów Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego, od którego otrzymaliśmy dane do naszej mapy.  (08-09-08, 12:00)

Żywot człowieka permanentnie zakorkowanego

W ubiegłym roku szkoła, do której chodzi mój syn, kazała rodzicom zbyt często spóźniających się dzieci przedstawić na piśmie „program naprawczy”. Jeśli rzeczywiście musiałabym go pisać, w całości byłby o staniu w korkach, z którymi w ogóle sobie nie radzę  (07-09-08, 17:58)

Walczący z korkami

Przez korki tracimy rocznie jedno Euro. Nie, nie monetę, a piłkarskie mistrzostwa Europy. Są śmiałkowie, którzy ruszyli na wojnę z korkami.  (05-09-08, 00:00)

Tylko metro może odkorkować wrocławskie ulice

Jeśli nie będzie rewolucji w myśleniu o wrocławskiej komunikacji, to za parę lat staniemy w gigantycznym korku. Pilnie potrzebne są nowe drogi, szybka komunikacja miejska albo metro.  (05-09-08, 00:00)

Wyprzedził nas nawet walec

Tak bardzo uciążliwe wrocławskie korki - wbrew naszym odczuciom - nie są wcale największe w kraju. Tak przynajmniej wynika z badań, które zostały przeprowadzone w kilkunastu polskich miastach przez dziennikarzy „Gazety”  (05-09-08, 00:00)

Wyłączyli światła, żeby korków nie było. Były

W czwartek wieczorem pękła magistrala wodna na ul. Traugutta. Dla wrocławian to nic nowego, bo rury w tamtej okolicy są wyjątkowo kruche. Ale skutki awarii odczuwali jeszcze w poniedziałek i we wtorek ci, którzy próbowali przejechać przez plac Dominikański, pozbawiony sygnalizacji, a więc kompletnie zakorkowany. Włączono ją dopiero we wtorek po południu  (05-08-08, 16:17)

Zakorkowany Biskupin potrzebuje drugiego mostu

Można odblokować Biskupin. Wystarczy obok za wąskiego mostu Zwierzynieckiego zbudować nowy. Taki pomysł przedstawiła firma, która wygrała przetarg na przebudowę ulicy Curie-Skłodowskiej. Miasto przyjmuje go bez entuzjazmu  (05-06-08, 00:00)