Park przy ul. Kolejowej dawniej był częścią kompleksu szpitalnego, na który składał się m.in. kościół św. Trójcy wyburzony po wojnie, a także obecne Dolnośląskie Centrum Chorób Płuc.

Rada osiedla Przedmieście Świdnickie chce wyremontować park z funduszy programu inicjatyw rad osiedli. Dlatego urzędnicy w czerwcu zorganizowali już drugie konsultacje społeczne w tej sprawie.

Projektanci z biura X Project przewidzieli dwie koncepcje. – Mieszkańcy zwracali uwagę na to, że chcieliby mieć więcej aktywności. W jednej z koncepcji przewidziano miejsce na tor rowerowy pumptrack, w drugiej wybieg dla psów – mówi Aleksandra Zienkiewicz, rzeczniczka Zarządu Zieleni Miejskiej.

Różnią się też liczbą zachowanych i wyciętych drzew. W pierwszym wariancie w parku za pomocą ceglanej posadzki zaznaczone będą kontury dawnego kościoła.

W obu wersjach przewidziano łąki kwietne. – Zasadzimy tam rośliny kwitnące, np. byliny. W ten sposób, podobnie jak przez rzadsze koszenie traw, chcemy uzyskać większą bioróżnorodność, a także dobre warunki dla miejskich zapylaczy, np. pszczół – wyjaśnia Zienkiewicz.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej