Ksiądz Marek C. przez wiele lat był proboszczem parafii w Raszówce pod Lubinem. Później objął probostwo w miejscowości Biała (rejon częstochowski). W latach 2016-17 miał przynajmniej trzy razy doprowadzić 13-letnią dziewczynkę do poddania się „innym czynnościom seksualnym”. Jakim dokładnie? Tego sąd postanowił nie ujawniać ze względu na dobro dziewczynki. Sąd całkowicie utajnił przebieg procesu.

Wiadomo jednak, że do molestowania dochodziło m.in. na wycieczkach, na które ksiądz zabierał dziewczynkę nawet po tym, gdy był już proboszczem w Białej. Wyjeżdżali do Czech i Chorwacji.

W czwartek były proboszcz Marek C. został uznany za winnego molestowania seksualnego 13-letniej dziewczynki. Sąd Rejonowy w Lubinie skazał go na 6 miesięcy pozbawienia wolności bez zawieszenia.

– Sąd wymierzył mu też karę dwóch lat ograniczenia wolności, zobowiązując go do wykonywania nieodpłatnej, kontrolowanej pracy na cele społeczne w wymiarze 20 godzin w stosunku miesięcznym – informuje rzecznik prasowy sądu sędzia Jarosław Halikowski.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej