- Z raportu Fundacja Rodzić po Ludzku wynika, że co druga kobieta, która rodziła w ostatnim czasie w Polsce, doświadczyła przemocy lub nadużyć związanych z zachowaniem personelu lub niedopełnieniem wszystkich procedur. Z kolei aż siedemnaście procent kobiet mówi o doświadczeniach przemocy w postaci werbalnej, psychicznej lub fizycznej, w formie szantażowania, wyśmiewania, grożenia, krzyczenia, obrażania, niestosownych komentarzy, szturchania, rozkładania nóg na siłę przy parciu czy przywiązywania nóg do łóżka porodowego - mówiła Katarzyna Lubiniecka-Różyło, kandydatka partii Wiosna w niedzielnych wyborach do Parlamentu UE. 

ZOBACZ TEŻ: Ankieta Europejska Gazety Wyborczej. Przedstawiciele komitetów wyborczych odpowiadają na pytania. Porównaj ich poglądy ze swoimi

Jej zdaniem przyszłość standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej, który stoi na straży tego, by kobiety rodziły fizjologicznie, zgodnie ze sobą, intymnie i rodzinnie, jest zagrożona. - W Parlamencie Europejskim będę działać na rzecz ujednolicenia tych standardów w całej Unii Europejskiej.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej