Przypomnijmy, że do wielkiego pożaru w katedrze Notre Dame doszło w poniedziałek (15 kwietnia) wieczorem. Żywioł pochłonął m.in. dach, XIX-wieczną iglicę i drewniane wnętrze zabytkowej świątyni. Na szczęście pożar przetrwała XIII-wieczna rozeta mająca prawie 13 m średnicy. Udało się też uratować koronę cierniową Jezusa Chrystusa, zabytkowe organy, kielichy mszalne, krzyż oraz tunikę świętego Ludwika. Straty są jednak ogromne i szacuje się, że odbudowa symbolu Francji i Europy potrwa wiele lat. 

Katedra Notre Dame też we Wrocławiu

Dramat, jaki rozegrał się w Paryżu, skłonił jedną z wrocławskich parafii do stworzenia wyjątkowego Grobu Pańskiego nawiązującego do pożaru Notre Dame. Grób wykonali wikariusze i parafianie z kościoła św. Andrzeja Apostoła przy ul. Boguszowskiej na Stabłowicach.

- Tegoroczny parafialny grób ma taki wydźwięk jak ten okropny pożar, który strawił dach, iglicę i część sklepienia Notre Dame. Wzywa nas do pobudki. Stąd przy grobie umieściliśmy słowa św. Pawła z Listu do Efezjan: "Zbudź się, o śpiący i powstań z martwych, a zajaśnieje ci Chrystus" - powiedział dla "Gościa Wrocławskiego" ks. Krzysztof Jankowski, pomysłodawca.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej