Fryderyki to najważniejsze nagrody przyznawane od 25 lat przez polskie środowisko muzyczne – muzyków, autorów, kompozytorów, producentów i dziennikarzy muzycznych zrzeszonych w Akademii Fonograficzne (ponad 1300 osób). Członkowie Akademii w tajnym, dwuetapowym głosowaniu przyznają Fryderyki w trzech sekcjach: muzyki rozrywkowej, jazzowej i poważnej (kategorie w ramach sekcji ustalane są co roku).

Tegoroczna, jubileuszowa edycja okazała się szczęśliwa dla wrocławskich twórców. W kategorii „Album Roku. Muzyka dawna” zwyciężył „Marcin Mielczewski II” będący drugim albumem poświęconym utworom wybitnego polskiego kompozytora barokowego. Wokalno-instrumentalne kompozycje religijne wykonali Wrocław Baroque Ensemble pod dyrekcją Andrzeja Kosendiaka, wywołując przy okazji cień starego Wrocławia.

Mielczewski był gwiazdą muzyczną w XVII-wiecznej Europie, jego koncerty religijne czy instrumentalne canzony wykonywano w Paryżu, w Niemczech, Danii, na Morawach, Słowacji, na Ukrainie czy w Rosji. Ale dzieła Mielczewskiego nie ukazywały się drukiem, muzycy sami sporządzali kopie utworów, które zachowały się w zbiorach bibliotek i archiwów Berlina, Paryża, Lewoczy i Wilna, Gdańska, Warszawy oraz Krakowa.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej