Do pożaru doszło przy ulicy Górnej w Szklarskiej Porębie. W ogniu stanął dawny dom wypoczynkowy "Polon". Na miejscu interweniowało 14 zastępów straży pożarnej. 

Cztery ofiary śmiertelne

W budynku często nocowali bezdomni, służby obawiały się, że mogły w nim przebywać trzy osoby. Jak informuje portal 24jgora.pl, akcję ratowniczą utrudniał zalegający na dachu śnieg oraz drewniana konstrukcja obiektu. Wewnątrz panowało natomiast duże zadymienie. 

Strażakom udało się przeszukać większość obiektu, ale przez dłuższy czas nie byli w stanie dostać się na poddasze, na którym panowała zbyt wysoka temperatura. Do późnych godzin wieczornych trwało dogaszanie zabytkowego budynku. Według nieoficjalnych informacji na poddaszu znaleziono ciała trzech ofiar pożaru.

Ostatecznie okazało się, że w pożarze zginęły cztery osoby.

Zabytkowe schronisko

Opuszczony dom wypoczynkowy "Polon" ma bogatą 100-letnią historię. Początkowo w drewnianym budynku funkcjonowała gospoda „ Dr Elby”, później zamieniona w schronisko, które zmieniało swoje nazwy na przestrzeni lat m.in. na „Schwarze Berg Baude” i "Tannenhofbaude”. Pensjonat oferował 25 miejsc noclegowych i wyżywienie.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej