– Wychodząc w góry, prosimy o zachowanie ostrożności i rozwagę. Warunki są w znacznej mierze niekorzystne. Poruszanie się wymaga bardzo dużego doświadczenia oraz posiadania bardzo dużej zdolności do lawinoznawczej oceny sytuacji – informuje w komunikacie pogodowym Andrzej Brzeziński z karkonoskiej grupy GOPR. 

Wiatr wieje tam z prędkością 20 m/s, a w ciągu ostatniej doby spadło ok. 20 cm śniegu. Zapowiadane są dalsze opady. – Padający śnieg jest transportowany na strony zawietrzne i odkładany w formie poduszek śniegowych będących swoistymi pułapkami – zaznacza ratownik GOPR. – Warunki turystyczne powyżej górnej granicy lasu są bardzo trudne: znaczna część szlaków nie jest przetarta, na dużych odcinkach występują zaspy. 

Obowiązuje też trzeci stopień zagrożenia lawinowego. Pokrywa śnieżna na wielu stokach jest umiarkowanie lub słabo związana. – Wyzwolenie lawiny jest możliwe już przy małym obciążeniu dodatkowym na stromych stokach. W niektórych przypadkach możliwe jest samorzutne schodzenie średnich, a sporadycznie także dużych lawin – zaznacza ratownik GOPR. 

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej