W 37. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego znany z antysemickich wypowiedzi były ksiądz lżył Tadeusza Mazowieckiego i spalił jego fotografię. – Nigdy nie krył się ze swoimi żydokomunistycznymi, bolszewickimi inklinacjami. Trzymam portret zdrajcy – wykrzykiwał Jacek Międlar. – Portret człowieka, który sprawił, że wrogowie nie zostali rozliczeni, który w polskich podręcznikach jest stawiany za bohatera. Zdrajców stawia się nam za autorytet! W jakim kraju żyjemy? W kraju, który dał nam ten komunistyczny parch!

Międlar podczas wystąpienia Lecha Wałęsę nazwał z kolei „komunistycznym zdrajcą". Nawiązał też do znanego antysemickiego stereotypu, mówiąc, że „to starozakonni budowali bezpiekę”.

Już w piątek członkowie Unii Europejskich Demokratów zapowiedzieli, że złożą zawiadomienie do prokuratury w związku z nienawistnym występem Międlara. – Innych możliwości właściwie nie mamy, poza odwołaniem się do opinii publicznej, by tego rodzaju kreatury, kundle polityczne, zniknęły z naszej przestrzeni publicznej raz na zawsze – komentował poseł Stefan Niesiołowski.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej