Zarząd województwa dolnośląskiego odstąpił od powoływania dyrektora artystycznego Teatru Polskiego – musiałby go zaaprobować minister kultury, a rozmowy w resorcie nie dawały nadziei na uzgodnienie wspólnego stanowiska.

Zamiast tego p.o. dyrektora Kazimierz Budzanowski po konsultacji z odpowiedzialnym za kulturę członkiem zarządu województwa dolnośląskiego Michałem Bobowcem zdecydował się zatrudnić pełnomocnika do spraw artystycznych. Funkcję tę objął Krzysztof Kopka. Tym samym zrezygnowano z kandydatury Jana Szurmieja, mocno oprotestowanej przez środowisko teatralne.

– Od momentu ukonstytuowania się nowego zarządu zajmujemy się Teatrem Polskim. Prowadziłem wiele rozmów na temat uzdrowienia sytuacji, w ich wyniku zdecydowaliśmy się na Krzysztofa Kopkę jako na pełnomocnika do spraw artystycznych – mówi Bobowiec.

I dodaje: – Zaznaczam jednocześnie, że jest to sytuacja przejściowa, chcemy bowiem jak najszybciej rozpisać konkurs na nowego dyrektora Teatru Polskiego. Zostanie ogłoszony najprawdopodobniej z początkiem stycznia, do końca kwietnia w teatrze pojawi się nowy dyrektor.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej