Cezary Przybylski został ponownie wybrany marszałkiem województwa dolnośląskiego, otrzymując 21 głosów "za".

Pytanie o odwołanie Cezarego Morawskiego, dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu, kilkukrotnie padało ze strony Koalicji Obywatelskiej na poniedziałkowej sesji sejmiku dolnośląskiego. Kierowane było do marszałka Cezarego Przybylskiego, który był ponownie kandydatem na tę funkcję.

– Być może na pierwszym posiedzeniu nowego zarządu zapadnie decyzja o odwołaniu dyrektora Teatru Polskiego – powiedział na sesji sejmiku Cezary Przybylski.

Uchwałę intencyjną w tej sprawie zarząd województwa poprzedniej kadencji podjął 18 października. Kiedy w kwietniu ubiegłego roku zarząd województwa dolnośląskiego po raz pierwszy to zrobił, decyzję zablokował wojewoda dolnośląski, a sąd przyznał mu rację. Cezary Przybylski wierzy, że tym razem będzie inaczej: – Wtedy nasze argumenty dotyczyły oceny działalności teatru pod względem artystycznym – tłumaczy. – Teraz dotyczą one naruszenia prawa i dyscypliny finansowej. Dostaliśmy opinię Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego á propos raportu Najwyższej Izby Kontroli, która badała sytuację w Polskim. Jest jednoznacznie negatywna. Można w niej przeczytać, że utrzymywanie takiego stanu w przyszłości jest niedopuszczalne. Traktujemy ją jako votum nieufności wobec dyrektora. Wobec tego mamy też nadzieję, że minister zaopiniuje pozytywnie wszczęcie procedury odwoławczej w Polskim.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej