[AKTUALIZACJA]

Według oficjalnych wyników z funkcją burmistrza Świebodzic po trzech kadencjach pożegna się Bogdan Kożuchowicz. To członek PiS i bliski współpracownik Anny Zalewskiej, minister edukacji, która ze Świebodzic pochodzi.

Jeszcze miesiąc temu wydawało się, że Kożuchowicz pozostanie burmistrzem Świebodzic na kolejne 5 lat. W szranki z nim stanęli niezależni kandydaci – Paweł Ozga i Mariusz Szafraniec.

Niespodziewanie jednak mieszkańcy zdecydowali, że w mieście I tura niczego nie rozstrzygnęła. Kożuchowicz z PiS otrzymał 44 procent głosów, a jego kontrkandydaci łącznie 56 procent - Paweł Ozga (31 procent) i Mariusz Szafraniec (25 procent).

Do drugiej tury wszedł Paweł Ozga. To samorządowiec z wieloletnim stażem, był zastępcą burmistrza i radnym powiatowym. W II turze Ozgę poparł Szafraniec. Walka była bardzo wyrównana. Przed północą wstępnie było wiadomo, że ustępujący burmistrz dostał o około 500 głosów mniej. Nie pomogło mu nawet poparcie Romana Szełemeja, prezydenta Wałbrzycha, o które postarał się tuż przed 4 listopada.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej