Jedną z najbardziej wyczekiwanych wrocławskich premier będzie z pewnością „Blaszany bębenek” Teatru Muzycznego Capitol. Wojciech Kościelniak wyreżyseruje spektakl na podstawie powieści Guntera Grassa z piosenkami Marka Obijalskiego, który wśród inspiracji wymienia utwory Toma Waitsa, Gogol Bordello i Tiger Lillies.

Przedstawienie zobaczymy już 6 października. Na razie emocje wokół inscenizacji podtrzymują kolejne ujawniane przez teatr informacje – że miejscem akcji tej opowieści o narodzinach nazizmu będzie sklep z zabawkami, że główną rolę Oscara będą grały na zmianę dwie aktorki – Agata Kucińska (związana na co dzień z Wrocławskim Teatrem Lalek) i Katarzyna Pietruska – sięgające po technikę tintamareski łączącą ludzką twarz z lalkowym tułowiem.

Z kolei Konrad Imiela, dyrektor Capitolu, wyreżyseruje „Polską wodę” (premiera na początku listopada), napisany przez Henryka Jamrozika monodram w wykonaniu Bartosza Pichera. Jamrozik jest mieszkańcem wsi Kałkowskie, a jego tekst – opowieścią o powodzi, która dotknęła to miejsce. Z kolei w styczniu na Scenie Ciśnień premierę będzie miało „Wyzwolenie” Agnieszki Wolny-Hamkało w reżyserii Martyny Majewskiej.

Pozostało 80% tekstu
Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej