Podtytuł spotkania w Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu brzmiał „Biznes w Polsce dla obcokrajowców”, bo to do nich były skierowane wystąpienia. A w szczególności do osób ze Wschodu, które postanowiły założyć tu firmę. 

– Chcemy pokazać, jak krok po kroku zarejestrować firmę, skąd czerpać pomysły i inspiracje oraz źródła finansowania. Naszą misją jest integrować mieszkańców Wrocławia z przybyszami ze wschodnich krajów. Dlatego to wydarzenie jest skierowane nie tylko do Ukraińców, ale także do wrocławian – opowiadał Maksym Wołosewicz, organizator i prezes zarządu Polskiego Instytutu Współpracy Obywatelskiej.

Ukraińcy zadowoleni z warunków pracy

W samej tylko Wyższej Szkole Bankowej studiuje 650 studentów z Ukrainy. We Wrocławiu według różnych szacunków jest 60–80 tys. Ukraińców. A osób zza wschodniej granicy wciąż przybywa. 

Nic dziwnego, ponieważ według raportu „Postawy obywateli Ukrainy wobec polskiego rynku pracy” przygotowanego przez Work Service niemal ośmiu na 10 Ukraińców jest zadowolonych z warunków pracy w Polsce, i to do tego stopnia, że 84 proc. z nich deklaruje, że poleciliby zatrudnienie w naszym kraju swoim bliskim i znajomym. 

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej