Rozmowa z Agatą Roczniak, modelką na wózku, członkinią rady Black Butterflies – Fundacji Ewy Minge, przewodniczącą Wrocławskiej Rady Konsultacyjnej ds. Osób Niepełnosprawnych.

Karolina Kijek: „Rząd zaproponował pomoc rzeczową. Odpowiadam: wypłaćmy pensję Jarosławowi Kaczyńskiemu w formie karmy dla kota. Czemu chcę gotówkę? Żeby wydać pieniądze na to, czego chcę i potrzebuję” – napisała paraolimpijka, aktywistka i trenerka motywacyjna Karolina Hamer. Kilka dni temu na Facebooku udostępniła pani jej zdanie o sytuacji osób z niepełnosprawnością.

Agata Roczniak: Bo całkowicie się z nią zgadzam. Pieniądze, o które obecnie toczy się walka w Sejmie, są pewnym symbolem – chodzi o samostanowienie. O to, żeby traktowano nas jak pełnoprawnych członków społeczeństwa.

Tymczasem rząd chowa głowę w tabelkach z zaopatrzeniem medycznym. A powinien porozmawiać z nami, bo cały czas powtarzamy: „Nie chcemy pieluchomajtek, nie potrzebujemy ich”. Rządzący mają z kim rozmawiać, bo około 12 proc. osób w Polsce, czyli średnio co dziesiąta, jest niepełnosprawnych.

Pozostało 84% tekstu
Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej