Zabytkowa willa, w której mieszkał Paul Ehrlich, znany przedwojenny architekt żydowskiego pochodzenia, mieści się przy ul. Jastrzębiej 18-20. Jest jednym z najważniejszych zabytków architektonicznych Wrocławia.

- Budynek powstał w 1906 r., jego architektami byli bracia Ehrlichowie. Początkowo willa była domem Paula Ehrlicha, później budynkiem mieszkalnym dla wielu rodzin, szkołą teatralną, a teraz działa w niej nasza szkoła podstawowa Szalom Alejchem - opowiada Małgorzata Kiwior, dyrektorka.

I dodaje: - Ludzi przyciąga do niej klimat, wielu gości po przekroczeniu progów mówi, że czuje ducha budynku. Staramy się go włączać w nasze działania, bo swoją historią komponuje się z założeniami prowadzonej tu szkoły żydowskiej, która kultywuje te tradycje i kulturę.

W niedzielę, 13 maja na terenie zabytkowej willi odbyło się Święto Domu, podczas którego można było m.in. zwiedzić ją od wewnątrz.

To jeden z tekstów, do których dostęp mają tylko nasi stali Czytelnicy

Twoje sprawy, nasza praca. Subskrybuj za pół ceny i czytaj Wyborcza.pl

Wyborcza.pl to dziennikarze w całej Polsce. Piszemy o tym, co ważne dla Ciebie, Twojej okolicy, Polski i świata. Zyskaj dostęp do tej codziennej porcji niezbędnych informacji.