Zabytkowy budynek Biblioteki Uniwersyteckiej na Piasku był już wcześniej klasztorem, więzieniem, szpitalem i komendą ostatniego dowódcy Festung Breslau. Na przełomie 2016 i 2017 roku zbiory przeniesiono do nowej biblioteki przy ul. Fryderyka Joliot-Curie. Rozpoczął się remont.

Przywrócono dawny układ klasztornych pomieszczeń, ściany i drzwi przemalowano na oryginalny kolor (jasnobeżowa "brudna biel") odnowiono zabytkowe meble (stylowe fotele dostały miękkie, kolorowe obicia z aksamitu) i zamontowano nowe oświetlenie. A na ścianach zawisły obrazy znanych wrocławskich artystów.

Na parterze zadomowi się wkrótce Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej, pierwsze piętro stanie się nową siedzibą wrocławskich judaistów, a na drugie przeprowadza się Instytut Studiów Klasycznych, Śródziemnomorskich i Orientalnych.

Dom książek...

Z przeprowadzki cieszy się prof. Marcin Wodziński, kierownik Katedry Judaistyki, która wcześniej mieściła się przy pl. Nankiera: - Do tej pory mieliśmy bibliotekę, do której nasi studenci nie mieli dostępu. Niemal wszystkie książki trzymane były w kartonach w piwnicy, bo nigdzie indziej nie było na nie miejsca. Teraz nareszcie mamy czytelnię i magazyn biblioteczny odpowiadający naszym potrzebom.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej