Potwierdziły się nasze wczorajsze informacje: zatrzymani podczas ogromnej, wspólnej akcji, jaką w minioną sobotę przeprowadziły w Dzierżoniowie prokuratura, policja i ABW, to mieszkańcy tego miasteczka - 36-letni Krzysztof S., pseud. „Słowik” i starszy od niego o cztery lata Piotr G., pseud. „Dziki” (prywatnie brat aresztowanego niedawno w związku z wyprowadzaniem pieniędzy z PCK wojewódzkiego radnego PiS Jerzego G.).

Obaj od lat są doskonale znani organom ścigania. Byli już wcześniej karani - „Słowik” za zorganizowanie trzech innych faszystowskich spędów, a „Dziki” za przestępstwa kryminalne.

Sobotnia akcja miała na celu udaremnienie kolejnego przygotowywanego przez koncertu. W nieczynnej na co dzień dyskotece w Dzierżoniowie miały zagrać w sobotę propagujące nienawiść rasową polskie kapele Obłęd i Legion Twierdzy Wrocław, a także reprezentanci brunatnej sceny z Niemiec: Heiliger Krieg, Confident of Victory i Terrorsphäre. Śledczy dowiedzieli się o niej dzięki informacjom z innego postępowania, prowadzonego w sprawie koncertu z marca ub. roku, do jakiego doszło w marcu ub. roku. Na zaproszenie „Słowika” i „Dzikiego” zjechało wówczas do Polski 300 neonazistów z Polski, Niemiec, Szwajcarii i Ukrainy.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej