Pierwszy cykl aktywności słonecznej rozpoczął się w lutym 1755 roku, 263 lata temu.

- Oczywiście Słońce było aktywne także wcześniej, ale właśnie od tamtego momentu rozpoczęliśmy numerowanie kolejnych cykli - zaznacza Dr Tomasz Mrozek z Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego i Zakładu Fizyki Słońca w Centrum Badań Kosmicznych PAN.

Zmiany aktywności widoczne są w liczbie plam na fotosferze Słońca. Plamy to obszary, w których następuje wypływ pola magnetycznego wędrującego z głębszych warstw. W miejscach wypływu obserwuje się obszary nieco chłodniejsze od otoczenia, słabiej świecące, które wydają się prawie czarne.

Obszar, w którym została zaobserwowana plama, oznaczono czerwonym prostokątem. Lewa kolumna przedstawia obraz w zakresie światła widzialnego (taki obraz zobaczylibyśmy naszymi oczami). Prawa kolumna przedstawia rozkład pola magnetycznego w fotosferze słonecznej. Dolny wiersz zawiera powiększone fragmenty zaznaczone czerwonym prostokątem.

To jeden z tekstów, do których dostęp mają tylko nasi stali Czytelnicy

Twoje sprawy, nasza praca. Subskrybuj za pół ceny i czytaj Wyborcza.pl

Wyborcza.pl to dziennikarze w całej Polsce. Piszemy o tym, co ważne dla Ciebie, Twojej okolicy, Polski i świata. Zyskaj dostęp do tej codziennej porcji niezbędnych informacji.