Ujazdowski przez wiele lat był posłem i ministrem kultury (w rządach Jerzego Buzka, Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego), obecnie jest eurodeputowanym, mandat zdobył z listy PiS.

Rok temu opuścił partię w proteście przeciwko łamaniu niezależności Trybunału Konstytucyjnego. Z PiS, w którym był wiceprezesem, rozstawał się już wcześniej, gdy w 2008 roku tworzył konserwatywne stowarzyszenie Polska XXI, ale po czasie do partii wrócił.

Na początku tygodnia Rzeczpospolita podała informację, że Platforma Obywatelska może wycofać z wyborów prezydenta Wrocławia prof. Alicję Chybicką (została ogłoszona już kilka miesięcy temu) i zastąpić ją właśnie Kazimierzem Michałem Ujazdowskim. Miałaby to być oferta wspólnego kandydata dla całej opozycji we Wrocławiu, a więc także ustępującego prezydenta Rafała Dutkiewicza i Nowoczesnej.

W czwartek w TVN24 o kandydaturze Ujazdowskiego mówił Sławomir Neumann, szef klubu parlamentarnego PO. – Byłby to dobry kandydat wtedy, kiedy będzie szerokie porozumienie wszystkich sił opozycyjnych we Wrocławiu.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej