Manifestacja „Słowo na Niedzielę” to odpowiedź środowisk kobiecych na komunikat Konferencji Episkopatu Polski. Episkopat zażądał od posłów rozpoczęcia prac w Sejmie nad projektem zakazu aborcji ze względu na nieusuwalne wady płodu. Prawo i Sprawiedliwość zdecydowało, że projekt delegalizujący aborcję w przypadku ciężkiego uszkodzenia płodu trafi pod obrady Sejmu już w najbliższy poniedziałek, 19 marca.

Zebraniu przewodniczyła Marta Lempart, liderka Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. – Gdzie jest miłosierdzie Kościoła, gdy księża gwałcą dzieci? Dlaczego milczą, gdy jeden z księży modli się o zabicie papieża Franciszka? Nam dajcie święty spokój, my sobie poradzimy! – krzyczała.

– Kaja Godek mówi, że urodziła dziecko z wadą. To oznacza, że miała wybór. Dlaczego pozbawia go nas wszystkich? – pytała Lempart.

Lempart podczas przemówienia rozpłakała się ze wzruszenia. – To dla mnie trudne, bo biskupi dzielą rodziny, np. w mojej rodzinie jest dużo osób wierzących. Nie dzielcie naszych rodzin! – apelowała szefowa OSK.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej