W Sudanie Południowym trwa konflikt wewnętrzny. Dodatkowo jednym z największych problemów tego kraju jest brak dostępu do czystej wody pitnej. Szczególnie na obszarach wiejskich, które zamieszkuje 83 proc. ludności Sudanu Południowego. Stąd ogromne zapotrzebowanie na nowe studnie, które Polska Akcja Humanitarna buduje dzięki środkom ONZ i Unii Europejskiej. Bardzo ważne są jednak także pieniądze od polskich firm i prywatnych darczyńców.

Nową wiertnicę sfinansowała wrocławska firma Futuro Finance, którą prowadzi Agata Brucko-Stępkowska, pełniąca także funkcję Ambasador Biznesowej PAH.

– Mieszkańcy Sudanu Południowego każdego dnia pokonują wiele kilometrów, by zdobyć wodę. Sytuacja ta najbardziej dotyka dzieci i kobiety, które najczęściej są odpowiedzialne za zdobycie wody. W efekcie te pierwsze opuszczają zajęcia w szkole, a ich matki nie mogą wykonywać innych obowiązków. Nie możemy być obojętni wobec ich problemów. Mamy na nie realny wpływ, dlatego zdecydowaliśmy się na podjęcie współpracy z Polską Akcją Humanitarną i na zakupienie na jej potrzeby nowoczesnej maszyny wiertniczej – mówi Agata Brucko-Stępkowska, prezes Futuro Finance.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej