Sejm zagłosował za zakazem handlu w niedzielę. Ustawę poparło 254 posłów PiS oraz prawie cały klub Kukiz’15. PSL w dużej mierze wstrzymał się od głosu, a przeciwko były Platforma Obywatelska i Nowoczesna. Zakaz handlu w niedzielę wejdzie w życie w marcu 2018 r. Zgodnie z nową ustawą sklepy będą mogły być czynne w pierwszą i ostatnią niedzielę każdego miesiąca. Następnie od 2019 r. pozostanie jedna handlowa niedziela, zaś pełne ograniczenie zostanie wprowadzone od 2020 r.

Co ciekawe, ustawa przewiduje jednak ponad 20 wyjątków od zakazu. Czynne będą bowiem sklepy, w których właściciel sklepu sam stanie za kasą, stacje benzynowe, a także placówki handlowe na dworcach, lotniskach i w portach.

CZYTAJ TEŻ: Zakaz handlu w niedziele. Co na to wrocławianie?

Dworzec autobusowy PKS działa wewnątrz centrum handlowego Wroclavia. Tym samym, teoretycznie, sama galeria mogłaby być czynna mimo zakazu. Ponieważ otwarte będą mogły być wszystkie placówki obsługujące podróżnych. Przepis jest nieprecyzyjny, ponieważ podróżujący oprócz biletu może chcieć kupić sobie bułkę w markecie, zimową kurtkę w sklepie odzieżowym lub film do oglądania w trakcie podróży. Posłowie PiS mieli problem z doprecyzowaniem tego zapisu. Zakładają, że poszczególne przypadki będzie badać Państwowa Inspekcja Pracy.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej