Jaskinia Niedźwiedzia jest jedną z najdłuższych i najgłębszych w Polsce. Została odkryta przypadkiem, podczas wydobywania marmuru w tamtejszym kamieniołomie. W pierwszej odsłoniętej komorze robotnicy znaleźli kości dużych ssaków, najwięcej niedźwiedzich, stąd nazwa miejsca.

Wciąż odkrywają

Do tej pory odkryto korytarze o łącznej długości 5 km i głębokości 100 m. Do zwiedzania udostępniono część środkowego korytarza o długości 500 m. Na dolnym piętrze jaskini wciąż trwają badania naukowe. Zejście na samo dno znajduje się 30 m pod Wielką Szczeliną. To tzw. Stare Partie Wrocławskie, pierwsza znana część jaskini odkryta przez naukowców z Wrocławia. Po przeciwnej stronie znajdują się Nowe Dolne Partie, w których znaleziono niezwykłą Salę Mastodonta.

CZYTAJ TAKŻE: Czy znasz atrakcje Dolnego Śląska? Sprawdź się! [QUIZ]

Ma 120 m długości, do 30 wysokości oraz 30–40 szerokości. W środku można podziwiać nacieki w kształcie żyrandoli i kaskad, piękniejsze i większe niż znane dotychczas. Grupa speleologów i grotołazów próbowała dojść tam dwukrotnie, zanim udało im się pokonać niebezpieczny korytarz pełen przewężeń i zacisków. Samo wejście wymagało zastosowania klasycznej wspinaczki z użyciem sprzętu alpinistycznego. Odpowiednie uprawnienia, które pozwalają na zejście do Sali Mastodonta, ma tylko 20 osób w Polsce.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej