Spotkały się sześć lat temu w jednej z wrocławskich korporacji. Były pełnymi pasji dziewczynami. Marta Niemczyńska była managerem, a Agnieszka Zawadzka pracowała z klientami. Ich drogi rozeszły się tylko na chwilę. I to na krótko. Marta wyjechała do Niemiec, by w Hanowerze budować swój zespół. Dwa tygodnie później dostała maila od Agnieszki: „Przyjeżdżam na Erasmusa do Hamburga”.

Dzieliło je ok. 150 kilometrów. Podkreślają, że „tylko”, bo okazało się, że wspólne dylematy osób, które muszą odnaleźć się w nowym, nieco obcym środowisku, łączą bez względu na odległość. – Każda z nas wyjechała sama. To było naturalne, że się wspierałyśmy. I bardzo potrzebowałyśmy tych spotkań, by się zobaczyć i powiedzieć „kurcze, no wiesz, fajnie, ale trochę mi ciężko”. Z przystosowaniem się do nowego miejsca, nowych ludzi i ich kultury. I ze znalezieniem swojego kąta, bo kawalerki rozchodziły się bardzo szybko.

Przyjeżdżały więc do siebie i opowiadały. – Zazwyczaj w weekendy, ale zdarzało się, że wpadałyśmy do siebie też w tygodniu. Miałam Semesterticket [bilet semestralny – red.], dzięki któremu mogłam jeździć po całym landzie – opowiada Agnieszka. Podróż pociągiem z dworca Hamburg Główny do stacji Hanower Główny zajmuje około półtorej godziny. Tyle samo czasu potrzebowała Marta, żeby do Agnieszki dojechać autem.

Pozostało 84% tekstu
To jeden z tekstów, do których dostęp mają tylko nasi stali Czytelnicy

Twoje sprawy, nasza praca. Subskrybuj za pół ceny i czytaj Wyborcza.pl

Wyborcza.pl to dziennikarze w całej Polsce. Piszemy o tym, co ważne dla Ciebie, Twojej okolicy, Polski i świata. Zyskaj dostęp do tej codziennej porcji niezbędnych informacji.